گزارش و تحلیل

حلب آزاد شد، ورق برگشت

© AFP 2022 / GEORGE OURFALIAN Syrian pro-government forces patrol Aleppo's Sheikh Saeed district, on December 12, 2016, after troops retook the area from rebel fighters
Syrian pro-government forces patrol Aleppo's Sheikh Saeed district, on December 12, 2016, after troops retook the area from rebel fighters - اسپوتنیک ایران
Telegram
سی و چهار سال پیش خرمشهر آزاد شد تا نقطه تحولی در جنگ ایران وعراق باشد امروز حلب آزاد شد تا نقطه تحولی دیگر در جنگ سوریه باشد، جالب اینکه همانهایی که خرمشهر را آزاد کردند امروز حلب را آزاد کردند و همان هایی که آنروز شکست خوردند امروز هم شکست خوردند.

زمانی که عراق به ایران حمله کرد بسیاری متصور بودند که ظرف چند هفته یا چند ماه ایران به اشغال عراق در خواهد آمد وابتدای جنگ هم عراق توانست بخش های زیادی از ایران را اشغال کند اما آزادی خرمشهر منجر به آن شد که ورق برگردد و همه معادلات به هم بریزد. جایی که صدام حسین به عنوان پایگاه خود در ایران می دانست به میهن بازگشت و همان آزادی خرمشهر بود که به بقیه نیروها روحیه داد تا در جبهه های دیگر به دشمن یورش ببرند و ظرف مدت کوتاهی نه فقط خاک ایران را از دست آنها خارج کنند بلکه وارد خاک دشمن شوند، و همه به تکاپو افتادند تا عراقی که پیش بینی می شد پیروز جنگ باشد را از شکست حتمی نجات دهند.

Восточные кварталы Алеппо, захваченные боевиками, 2016 год - اسپوتنیک ایران
حلب آزاد شد (ویدیو)

در آن زمان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پشتیبان عراق بودند و غرب انواع و اقسام سلاح های کشتار جمعی تحریم شده را در اختیار عراق قرار داد تا شکست نخورد و سازمان ملل هم مانند تصویر سه میمون معروف چشم و گوش و دهان خود را بست تا نبیند عراق چه کار می کند و نشنود که چه به سر ایرانی ها می آید و حرفی در مورد حقانیت ایران نزند.

به هر حال ایرانی ها با زور بازوی دلیرمردان خود حقشان را گرفتند و نه با التماس.

ایرانی ها هیچ وقت فراموش نکردند که در جبهه جنگ بر علیه این همه دشمن چه کسانی کنارشان ایستادند سوری ها ، لبنانی ها و شیعیان عراقی و افغانی و پاکستانی و…

همانگونه که پدر بشار الاسد به رزمندگان ایرانی کمک کرد فرزندان رزمندگان ایرانی هم به فرزند حافظ الاسد کمک کردند و نشان دادند که ایرانی ها بی وفا نیستند.

پس از سی و چهار سال یک بار دیگر همان هایی که در جنگ ایران و عراق در یک جبهه ایستاده بودند در یک جبهه ایستادند و همان هایی که در جبهه مقابل ایستاده بودند در همان جبهه قرار گرفتند.

اینبار در سوریه.

اینبار فرزندان همان هایی که سی و چهار سال پیش خرمشهر را آزاد کردند حلب را آزاد کردند.

Мужчина стоит наверху исторической цитадели в Алеппо, 2009 год - اسپوتنیک ایران
ارتش سوریه تسلط کامل بر 96 درصد از شهر حلب را در دست گرفته است

کشورهای عرب حوزه خلیج فارس — آمریکا — انگلیس — فرانسه — آلمان و… همان هایی که سی و چهار سال پیش در مقابل ایرانی ها شکست خوردند اینبار در سوریه شکست خوردند.

همانگونه که خرمشهر نقطه عطفی در تغییر سمت و سوی جنگ در ایران بود حلب نقطه عطفی در تغییر سمت و سوی جنگ در سوریه خواهد بود.

نیروهای دشمن هر آنچه در چنته داشتند را در میدان گذاشتند اما در نهایت پیروزی ازآن دلیر مردان بود نه بزدلان.

غربی ها در چند هفته اخیر همه توانمندی خود را برای تغییر روند این جنگ استفاده کردند و هیچ فشاری نبود که بر روسیه — ایران و سوریه وارد نکنند تا عملیات حلب متوقف شود و در نهایت کارشان به التماس رسد تا بتوانند حد اقل مزدوران خود را از مهلکه خارج کنند.

البته همه می دانند که نمی توان نقش روسیه در این پیروزی را نادیده گرفت و این پیروزی نشان می دهد پیمان استراتژیک ایران و روسیه با دیگر کشورهای همسو می تواند جبهه ای بسیار قدرتمند در سطح بین المللی به حساب آید که همه معادلات را به نفع ملت ها تغییر دهد.

روسیه — چین — ایران — عراق — لبنان و… همه پشت سر دولت مرکزی و قانونی سوریه ایستادند تا اجازه ندهند بدعت نوین تحمیل رهبران مزدور بر کشورها پا بگیرد.

بدعتی که اگر در سوریه پا می گرفت به دیگر جاهای جهان سرایت پیدا می کرد.

آنها امیدوار بودند انجام عملیات شبانه هلیبورد هزاران نیروهای داعش و تروریست ها و تانک و توپخانه و تسلیحات پیشرفته به سمت تدمر (یا همان پالمیرا) بتواند از شدت عملیات حلب بکاهد اما با کمال تعجب سیصد نیروی محافظ تدمر در مقابل بیش از چهار هزار نیروی حمله کننده بگونه ای ایستادگی کردند که همه نقشه ها بهم ریخت و تا رسیدن نیروهای کمکی در مقابل آنها ایستادگی نمودند وبه هم قطاران خود در حلب گفتند کار را آنجا تمام کنید ومبادا به فکر ما باشید. حال که کار حلب تمام شده کار نفوذی های تدمر هم به زودی تمام می شود.

آنهایی که جنگ ایران وعراق را تجربه کردند بخوبی همه این صحنه ها را به یاد دارند.

علیرغم همه شانتاژ های غربی بر بی اهمیت جلوه دادن آزادی حلب اما همه می دانند که آزادی حلب به معنای تغییر همه معیار های جنگ می باشد.

دیگر جایی برای نماز انفرادی خواندن حامیان تروریست ها در حلب نیست چه رسد به جماعت.

دیگر جایی برای برپایی یک حکومت با پایتختی حلب نیست.

دیگر جایی برای بازگرداندن رویاهای خلیفه گری عثمانی و اموی نیست.

دیگر جایی برای تثبیت تقسیم بندی سوریه و تقسیم بندی مجدد منطقه نیست.

چند ماه پیش در همین سایت اسپوتنیک نوشتم که دولت سوریه و همپیمانانش به سمت آزاد سازی حلب پیش خواهد رفت و حلب ظرف چند ماه کوتاه آزاد خواهد شد، بسیاری معتقد بودند که این ماجرا امکان پذیر نمی باشد ولی امروز می بینیم که شد.

آزاد سازی حلب قطعا موجب سرعت بخشیدن به عملیات در دیگر جبهه های سوریه خواهد شد وبا توجه به روحیه ای که ارتش سوریه و همپیمانانش و همچنین مردم سوریه در پشت آنها پیدا کرده اند قطعا سرعت سرنگونی دشمنان ملت سوریه شتاب بیشتری خواهد یافت و آنهایی که روزی تروریست به منطقه خاورمیانه می فرستادند امروزه باید مهماندار آنها باشند.

قطعا بسیاری از گروه های مخالف سوری حکومت مرکزی به فکر خواهند بود که به مصالحه سیاسی و گفتگو با دولت مرکزی بپردازند و بسیاری از دیگر مناطق سوریه با مذاکرات سیاسی آزاد خواهد شد اما مزدوران و تروریست های خارجی جایی در سوریه نخواهند داشت.

همانگونه که آزاد سازی خرمشهر در نهایت منجر به سرنگونی صدام حسین و از هم پاشیدن جبهه مقابل شد آزاد سازی حلب منجر به سرنگونی حامیان تروریست ها و از هم پاشیدن آنها خواهد شد.

اما یک نکته بود که در مقایسه آزاد سازی خرمشهر و حلب به ذهنم آمد دوست داشتم به آن اشاره کنم.

مدتها بود که رسانه های غربی تبلیغ می کردند اگر به ایران حمله شود جوانان ایرانی بی عار و غیرت شده اند و حاضر نخواهند بود به جبهه های جنگ بروند و هیچ کس از ایران دفاع نخواهد کرد.

آنها به نفوذ رسانه ای و فرهنگی خود می بالیدند و متصور بودند که با این نفوذ درون جوانان ایرانی را خالی کرده اند.

اما، ای دل غافل آنها از همه جا بی خبر بود.

برای اینکه روحیه مردم ایران را تضعیف کنند پشت سر هم سوال می کردند اگر به ایران حمله شود چه کسی از ایران دفاع خواهد کرد؟

پاسخشان را امروز دریافت کردند.

همین هایی که امروز حلب را آزاد کردند.

صدها برابرشان در ایران آماده اند.

اینها فرزندان همان هایی هستند که سی و چهار سال پیش همه شما را با هم شکست دادند و باز هم شکست خواهند داد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала