افزایش نرخ ارز بازارخوردروهای وارداتی به ایران را ملتهب کرد

© Flickr / L.C. Nøttaasenآتش زدن ماشین BMW برای حمایت از صنعت خودرو روسیه
آتش زدن ماشین BMW برای حمایت از صنعت خودرو روسیه - اسپوتنیک ایران
Telegram
در روزهایی که بازار ارز با نوسان روبه‌رو شده و قیمت‌ها روند صعودی به خود گرفته‌اند، بازار خودروهای وارداتی نیز متاثر از این ماجرا، به رکود رفته است. آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر معاملات در نمایشگاه‌های خودرو کشور ایران بسیار سنگین انجام می‌شود و از همین رو رکود میهمان بازار خودروهای خارجی شده است.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از دنیای اقتصاد- به گفته فعالان بازار، ریشه این موضوع بیش از هر مساله دیگری، به نوسان اخیر در بازار ارز مربوط می‌شود و چه آنکه مشتریان و عرضه‌کنندگان خودروهای خارجی، برای خرید و فروش به تردید افتاده‌اند. طبق اخبار رسیده از بازار، از یک سو مشتریان به‌دلیل نوسان موجود در بازار ارز و تاثیر آن بر قیمت خودروهای وارداتی، جنبه احتیاط را در خرید لحاظ کرده‌اند و از آن سو عرضه‌کنندگان این خودروها نیز سعی در استفاده از شرایط ایجاد شده دارند. اوضاع به شکلی است که برخی از آنها در پاسخ به معدود مشتریان خودروهای وارداتی در مقطع فعلی عنوان می‌کنند فروش ندارند یا قیمت‌های بالاتر از آنچه باید باشد را ارائه می‌دهند. از همین رو مراجعه‌کنندگان به نمایشگاه‌های خودروهای خارجی، این روزها بعضا با دست خالی به خانه برمی گردند. به همین دلیل فعالان بازار از سنگین بودن انجام معاملات در نمایشگاه‌های خودرو خارجی صحبت به میان می‌آورند و به‌نظر می‌رسد تا بازار ارز به ثبات نرسد، این سنگینی همچنان ادامه داشته باشد.

البته رکود بازار وارداتی‌ها دلیل دیگری نیز دارد؛ بر این اساس، با توجه به آنکه هنوز تکلیف برخی نمایندگی‌ها مبنی‌بر رسمی بودن یا نبودن مشخص نیست و همچنین محدودیت‌هایی برای ورود برخی خودروها به کشور وجود دارد، بخشی از مشتریان فعلا دست نگه داشته و خرید و فروش را به آینده موکول کرده‌اند. هرچه هست، با وجود رکودی که هم‌اکنون گریبان بازار وارداتی‌ها را گرفته، قیمت برخی خودروهای خارجی بالا رفته است، به خصوص در مورد مدل‌های 2017. بنا به گفته فعالان بازار، در حال حاضر قیمت تویوتا کمری هیبرید به 227 میلیون تومان در بازار رسیده که نشان از جهش دو میلیون تومانی آن دارد. این خودرو به‌دلیل محدودیت‌هایی که برای عرضه آن در ایران به‌وجود آمده، با کمبود عرضه مواجه و قیمتش صعودی شده است. کمری هیبرید در خاک ایالات‌متحده تولید می‌شود و همچنین اعتبار همولوگیشن آن به پایان رسیده و از همین رو فعلا واردات آن به کشور متوقف شده است.

دیگر خودرو خارجی که در بازار ایران افزایش قیمت را تجربه کرده، تویوتا یاریس نام دارد. این محصول نیز دو میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و در حال حاضر 115 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین تویوتا R4 نیز که افزایش قیمتی چهار میلیون تومانی را تجربه کرده است، در حال حاضر 245 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در بین دیگر خودروهای وارداتی اما سوناتا هم‌اکنون قیمتی برابر با 175 میلیون تومان دارد و اپتیما نیز 205 میلیون تومان به فروش می‌رسد. از سوی دیگر سراتو به‌عنوان یکی از محصولات کیا در ایران، هم‌اکنون قیمتی برابر با 147 میلیون تومان دارد و برای خرید اسپورتیج نیز باید 183 میلیون تومان هزینه کرد. فعالان بازار اما در مورد النترا نیز خبر از قیمت 132 میلیون تومانی آن می‌دهند و در مورد توسان نیز می‌گویند که این محصول با 195 میلیون تومان قابل خرید است.

 

 

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала