گزارش و تحلیل

قانونی که وحدت ملی ایجاد کرده

Telegram
خیلی وقت است که بهانه ای که بتوان بر اساس آن همه جناح های سیاسی کشور را متحد کرد پیش نیامده بود اما نمایندگان کنگره ایالات متحده با تمدید قانون داماتو کاری کردند که همه جناح های سیاسی و غیر سیاسی ایران بر سر یک موضوع متحد شوند.

علیرغم همه اختلافات و دیدگاه های گاه صد در صد متضاد جناح های سیاسی از اصلاح طلب گرفته تا اصولگرا اما تمدید قانون تحریم های ایران از طرف ایالات متحده منجر شد که از همه جناح های سیاسی ایران یک صدا شنیده شود و آن هم محکومیت این رفتار آمریکا و اتحاد در مورد اینکه باید یک موضع واحد تند در قبال آن گرفته شود.
همین ماجرا نشان می دهد که هنوز غربی ها نتوانسته اند طرز تفکر مردم ایران را درک کنند.
بر عکس دیگر ملت های منطقه و بسیاری از دیگر کشورهای جهان ایرانی ها وقتی با یک حمله خارجی و یا دشمن خارجی مواجه می شوند با هم متحد می شوند.
جنگ عراق بر علیه ایران نشان داد که همه طیف های سیاسی — قومی — مذهبی و اعتقادی در ایران زمان حمله بیگانه با هم متحد می شوند.

ابراز نگرانی و اعتراض صالحی در خصوص تمدید تحریم ها توسط آمریکا - اسپوتنیک ایران
ابراز نگرانی و اعتراض صالحی در خصوص تمدید تحریم ها توسط آمریکا
بحث انرژی هسته ای و توانایی ایران برای رسیدن به فناوری های پیشرفته و ارتقای علمی آن هم مساله ای بود که همه ایران روی آن تعصب داشتند ودارند.
در واقع به همین دلیل هم بود که سخت ترین تحریم های تاریخ بشریت نتوانست ایرانی ها را به زانو در آورد و در نهایت کشورهای مقتدر جهان مجبور شدند با ایران مذاکره کنند.
نمی توان انکار کرد که در بسیاری از موارد سیاست مداران ایرانی ممکن است با هم اختلاف داشته باشند علی الخصوص مساله رابطه با غرب و ایالات متحده، اما باز هم بر عکس دیگر کشورهای منطقه حتی سیاستمداران ایرانی هم وقتی پای عزت ملی به میان بیاید با هم یک صدا می شوند و حتی همان هایی که تا همین دیروز به دنبال بهبود روابط با غرب بودند کرنش می کنند و رو در روی ایالات متحده موضع می گیرند.
بحث تمدید تحریم ها مساله ای نیست که یک جناح سیاسی درون ایران را هدف قرار داده باشد بلکه کل ملت ایران را هدف قرار می دهد.
وقتی که ایران و ایرانی تحریم باشد هم اصلاح طلب، هم اصولگرا، هم میانه رو، هم موافق دولت هم مخالف دولت، هم موافق نظام و هم مخالف نظام ، هم زن هم مرد، هم بزرگ و هم کوچک، هم مسلمان هم غیر مسلمان ، هم ایرانی داخل کشور و هم ایرانی خارج کشور، هم موافق رابطه با غرب و آمریکا و هم مخالف رابطه با غرب و آمریکا همه چون ایرانی هستند تحریم هستند.
رئیس جمهور ایران از اوباما خواست تحریم ها بر علیه تهران را تمدید نکند - اسپوتنیک ایران
رئیس جمهور ایران از اوباما خواست تحریم ها بر علیه تهران را تمدید نکند
تحریم ایرانی ها را از هم سوا نمی کند.
پس اینجا ایرانی و هویت ایرانی و ملیت ایرانی هدف قرار گرفته.
شاید به این دلیل بتوان گفت تمدید قانون تحریم های آمریکا بر علیه ایران یک فرصت تازه برای ایجاد وحدت ملی در ایران ایجاد کرد فرصتی که بسیاری بیم آن را داشتند که نتوان آن را یافت.
مدت هاست در ایران دیدگاه واحدی که از رهبری گرفته تا روسای قوا تا نمایندگان مجلس تا افراد مختلف در کوچه و خیابان نشنیده بودیم که همه یکپارچه بر آن تاکید داشته باشند، اما امروز هر جا در ایران بروید می توانید و با هر ایرانی چه در داخل چه در خارج صبحت کنید یکی از این چند جمله را می شنوید:"آمریکایی ها خیلی نامردند — به هیچ وجه قابل اطمینان نیستند — برجام را زیر پا گذاشته اند — اینان با ملت ایران دشمنی دارند".
با این شرایط می توان گفت همانگونه که جنگ علیرغم همه سختی ها و آلام و بدی هایی که داشت برای ایران یک نعمت بود، چون ایرانی ها متوجه شدند باید یا علی بگویند و یک دست در مقابل دشمن بایستند و فقط به خود اتکا کنند. تمدید تحریم ها هم می تواند نعمتی باشد تا ایرانی ها مجددا متوجه شوند همه اختلافات را کنار بگذارند و دست در دست هم به مقابله بپا خیزند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала