روحانی: مصوبه امریکا ناقض برجام است

© Sputnik / Alexei Nikolskiyآغاز سفر رئیس جمهور ایران به آسیای جنوب شرقی
آغاز سفر رئیس جمهور ایران به آسیای جنوب شرقی - اسپوتنیک ایران
Telegram
به گزارش اسپوتنیک به نقل از همشهری آنلاین، مصوبه اخیر کنگره آمریکا به اعتقاد ما با برجام مغایرت دارد و ناقض آن است. رییس جمهوری آمریکا موظف است از تایید و اجرای آن جلوگیری کند.

حجت السلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در جریان تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب تمدید طرح ایسا در مجلس سنای آمریکا تصریح کرد: اولا گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی موید این واقعیت است که از زمان اجرایی شدن برجام، جمهوری اسلامی ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرده و به آن پایبند بوده است.

وی اضافه کرد: معتقدیم برجام سند معتبر بین المللی است که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است و اجرای دقیق و صحیح آن می تواند دستاوردهای فراوانی برای کشورهای مشارکت کننده در آن و کل جامعه بین المللی به همراه داشته باشد.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد:جمهوری اسلامی ایران همانطور که رهبرمعظم انقلاب اعلام فرمودند، هیچگاه نقض کننده برجام نبوده و نخواهد بود. ما به تعهدات خود پایبندیم.

وی تصریح کرد: به عنوان رییس جمهوری کشور و رییس شورای عالی امنیت ملی به صراحت اعلام می کنم که نقض برجام را از سوی هیچ یک از اعضا 1+5 تحمل نخواهیم کرد و به آن پاسخ مناسب خواهیم داد.

رئیس جمهوری تاکید کرد: مصوبه اخیر کنگره آمریکا به اعتقاد ما با برجام مغایرت داشته وناقض آن است. لذا رییس جمهوری آمریکا موظف است با استفاده از اختیارات خود از تایید و بویژه از اجرای آن جلوگیری کند.

روحانی افزود: چنانچه این مصوبه به اجرای گذاشته شود، نقض فاحش برجام بوده و پاسخ قاطعانه ما را به دنبال خواهد داشت. حتی امضای آن توسط رییس جمهوری آمریکا نیز خلاف تعهدات آمریکا می دانیم و با عکس العمل مقتضی روبرو خواهد شد.

روحانی گفت: لذا در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی و قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، در جلسه این هفته هیات نظارت بر اجرای برجام تصمیمات لازم را اتخاذ و به اطلاع مردم خواهیم رساند. ما در اجرای مطلوب برجام مصمم هستیم اما در مواجهه با هرگونه بدعهدی، تعلل، تاخیر و یا نقض دراجرای برجام نیز قاطع عمل خواهیم کرد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران کشوری است با ثبات، قوی و دارای نظام مردم سالار و اقتصادی با فرصت های جذاب فراوان که به فضل خدا به زودی به یکی از اقتصادهای نوظهور مهم تبدیل خواهد شد. کشوری که مهمترین سد در مقابل گسترش تروریسم داعشی است و بدون همکاری آن هیچ بحرانی درمنطقه قابل حل نخواهد بود.

روحانی افزود: با همکاری ایران می توان ثبات وامنیت را به منطقه بازگرداند و ایران کشوری است که به رغم تبلیغات بدخواهان، نماد پیشرفت اقتصادی در داخل ،همزیستی و گسترش تعامل با جهان و امنیت وثبات در منطقه است و همکاری با چنین کشوری در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی در جهت منافع همه کشورها خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала