تهدید امنیت ملی ایران با ایجاد جنگ زیستی

© Fotolia / Spectral-Designبیماری خطرناکی که بشریت را تهدید می کند
بیماری خطرناکی که بشریت را تهدید می کند - اسپوتنیک ایران
Telegram
رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران منشا تهدیدات زییستی و بیماری های طبیعی را اقدامات تروریستی و علمیات جنگی از سوی کشورهای متخاصم عنوان کرد و گفت: در مورد دوم شاهد دخالت انسانی و عملیاتی عامدانه هستیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا- سردار غلامرضا جلالی طی سخنانی در نخستین همایش ملی پدافند زیستی که امروز — چهارشنبه — در سازمان پدافند غیرعامل برگزار شد، ماموریت پدافند زیستی را ایجاد پایداری در حوزه تهدیدات عامدانه زیستی و مصون سازی سرمایه های اصلی مانند انسان، دام و غذا عنوان کرد و افرود: در جنگ های زیستی شاهد به خطر افتادن امنیت ملی هستیم؛ این تهدیدات انسان ساخت هستند که در آن صلاح های زیستی شامل ویروس ها و باکتری ها به صورت هوشمندانه مهندسی می شود.

وی با تاکید بر گام های اساسی برای مقابله با مشکلات زیستی ، خاطرنشان کرد: طیفی از اقدامات را در دستگاه های مختلف برای مقابله با حملات زیستی در نظر گرفته شده است و عرصه غذا، بهداشت، محیط و نباتات در حوزه پدافند زیستی قرار می گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ایران اهداف جنگ زیستی را هم شامل زمان جنگ و هم زمان صلح دانست و گفت: اهداف جنگ زیستی در زمان صلح عموما اقتصادی است و در این جنگ زیر ساخت های اقتصادی، غذا و دارو تهدید می شود و از این رو باید به دنبال فرماندهی، کنترل و مدیریت حوادث و پیامدها بود.

سردار جلالی تهدیدشناسی در این حوزه را نیازمند آزمایشگاه های پیشرفته و شبکه پایش عنوان کرد و گفت: برای مقابله با تهدیدات زیستی که سلامت انسان را هدف قرار می دهد باید راهکاری تعریف کرده باشیم که در آن وظایف بین دستگاه های اجرایی برای زمان بروز حادثه مشخص باشد.

به گفته وی، شبیه سازی محیطی برای ارتقای آمادگی و طراحی عملیات های انتظامی نیز از دیگر موارد مورد نیاز است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با بیان اینکه واکسن شناسی و تولید دارو مرحله آخر پدافند زیستی است، تصریح کرد: در این مرحله تیم های امنیتی پزشکی باید تشکیل شود و با توجه به سطوح بالای آمادگی هلال احمر ، بسیج و نیروهای انتظامی در این مرحله مشکل چندانی نخواهیم داشت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала