اشتون کارتر: ترکیه بدون چراغ سبز بغداد در عراق هیچ گونه اقدام نظامی انجام ندهد

© AFP 2022 / Ahmad Al-RubayeКолонна бронетехники в 45-и километрах от иракского города Мосул
Колонна бронетехники в 45-и километрах от иракского города Мосул - اسپوتنیک ایران
Telegram
منابع عراقی ضمن تکذیب سخنان رئیس پنتاگون هرگونه توافق بغداد برای مشارکت نیروهای نظامی ترکیه در عملیات آزاد سازی موصل را رد کردند.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از ایرنا- پایگاه خبری السومریه نیوز جمعه شب به نقل از یک مقام مسوول عراقی، اخبار مربوط به توافق با آنکارا برای مشارکت ترکیه در این عملیات را رد کرد.

این گزارش می افزاید: وزیر دفاع آمریکا پیشتر در روزجمعه در آنکارا اعلام کرده بود توافق اولیه ای بین دو کشور برای مشارکت نیروهای نظامی ترک درعملیات یاد شده حاصل شده ولی جزییات مربوط هنوز تعیین نشده اند.

اشتون کارتر با تاکید بر ائتلاف استراتژیک امریکا و ترکیه اعلام کرد: واشنگتن متعهد شده همچنان در برابر تهدیدات مشترک در کنار متحد خود در پیمان ناتو باقی بماند.

امریکا مایل نیست ترکیه بدون چراغ سبز بغداد در عراق دست به هیچ گونه اقدام نظامی بزند. واشنگتن همچنین نگران پیامدهای تنش های جاری در روابط بین بغداد و آنکارا بر اوضاع موصل است.

اشتون در پاسخ به خبرنگاران در مسیر عزیمتش به ترکیه گفته بود: احترام به حاکمیت ملی عراق یکی از مبانی مهم و مورد تاکید اعضای ائتلاف علیه داعش است.

یک مقام بلندپایه امریکایی در وزارت دفاع این کشور نیز که خواست نامش فاش نشود، گفت: واشنگتن از دو طرف (بغداد وآنکارا) خواسته تنش ها و جنگ کلامی جاری را متوقف کنند.

این مقام مسوول افزود: مذاکرات پشت پرده ای برای تشویق دو طرف برای رسیدن به تفاهم درباره موضوع موصل و حضور نظامی ترکیه درعراق صورت دادیم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала