توتال طی تقریبا ده سال 60 میلیون دلار به یک مقام ایرانی رشوه داده است

© Fotolia / Alexander Rathsفساد مالی
فساد مالی - اسپوتنیک ایران
Telegram
احمد توکلی رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در ایران گفت: توتال به یک مقام ایرانی طی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ بالغ بر ۶۰ میلیون دلار رشوه داده است.

به گزارش اسپوتنیک احمد توکلی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به رشوه شرکت نفتی توتال فرانسه به این مقام سابق ایرانی در صنعت نفت گفت: توتال در دو مقطع طی سالهای 1995 تا 97 مبلغ 45 میلیون دلار و در سالهای 97تا 2004 مبلغ 15میلیون دلار به فرد مذکور پرداخت کرده است.
وی افزود، اطلاعات مربوط به این فساد در بیانیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در سال 2013 منتشر شد. البته در آن اسناد اشاره صریحی به نام مقام ایرانی رشوه گیرنده نشده است، هرچند در آن بیانیه مشخصات کلی وی مطرح شده است.
توکلی ادامه داد، نمی‌توانم نام این فرد را عنوان کنم، این وظیفه مسئولان قضایی است که اقدامات لازم را برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر درباره این فرد انجام دهند.
نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: این مقام ایرانی در طی سالهای دریافت رشوه، یعنی از 1374تا 1383 رئیس یک شرکت دولتی بود. در ادامه نیز ریاست شرکت دولتی دیگری از شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران را بدست می‌آورد. این فرد مدتی نیز به‌عنوان مشاور دولت، به مقام بلندپایه‌ای مشاوره داده است.
به گزارش تسنیم، در گزارش سازمان دیدبان شفافیت و عدالت در این خصوص آمده است، توتال فرانسه برای ورود به صنعت نفت ایران طی سال‌های 1995 تا 2004 با اعمال نفوذ مقام نفتی ایران توانست مبلغ 150 میلیون سود خالص اضافی به دست آورد. به‌عبارت دیگر، با احتساب 60 میلیون رشوه پرداختی، حداقل 210 میلیون دلار از منابع ملت مظلوم ایران به‌نفع یک مقام دولتی فاسد ایرانی و یک شرکت فاسد فرانسوی به یغما رفت.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала