تمایل شرکت های آلمانی به استفاده از فرصت های اقتصادی ایران

© AP Photo / Vahid Salemiهمکاری ایران و آلمان مطابق با بریکس و اتحادیه اقتصادی اوراسیا
همکاری ایران و آلمان مطابق با بریکس و اتحادیه اقتصادی اوراسیا - اسپوتنیک ایران
Telegram
مدیرعامل اتاق بازرگانی آلمان و ایران، فرایند سرمایه گذاری ها در ایران را زمانبر دانست و افزود: با این همه، شرایط رو به بهبود است.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از ایرنا- «رنه هارون»(Rene Harun) که این هفته برای شرکت در نشست تجاری ایران و آلمان به تهران آمده بود، در گفت و گو با ایرنا افزود: اگرچه شرکت بیمه هرمس(Euler Hermes) آلمان صدور ضمانتنامه معاملات با ایران را آغاز کرده است اما هنوز بانک های بزرگ آلمان درباره ازسرگیری تعاملات مالی با ایران محتاطند.

وی ادامه داد: با وجود این، شرایط ناامیدکننده نیست زیرا اکنون برخی بانک های کوچک آلمان با ایران همکاری می کنند. ما نیز تلاش می کنیم با هموار کردن راه های جلب اعتماد بانک های بزرگ، چشم انداز روشنی فراروی روابط دو کشور ترسیم کنیم تا تهران و برلین دوباره روابط بسیار نزدیک تجاری را برقرار کنند.

معاون پارلمانی وزارت اقتصاد و انرژی آلمان سیزدهم مهرماه در دیدار با رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد شرکت بیمه هرمس تاکنون پنج میلیون و 600 هزار یورو ضمانت صادر کرده است و صدور 11 میلیون و 600 هزار یورو ضمانت را نیز در دست اقدام دارد.

قائم مقام بانک مرکزی ایران شهریورماه امسال در دیدار با هیات آلمانی از گشایش شعبه های بانک های خاورمیانه و سینا در مونیخ آلمان خبر داد و گفت: اکنون تمرکز بانک مرکزی بر گسترش روابط کارگزاری بانکی و بهبود و تسهیل روابط با دیگر کشورهاست؛ بر همین اساس بانک های خاورمیانه و سینا در مونیخ آلمان شعبه باز می کنند.

** علاقه شرکت های آلمانی به استفاده از فرصت های اقتصادی ایران

مدیرعامل اتاق بازرگانی آلمان و ایران گفت: همه بخش های اقتصاد ایران از ماشین، صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و… فرصت های بی همتایی برای سرمایه گذاری به شمار می روند و شرکت های آلمانی نیز علاقه زیادی به استفاده از این فرصت ها نشان می دهند.

وی تاکید کرد البته پیش از هر اقدامی، باید بانک های بزرگ گام پیش گذارند تا مشکلات مربوط به تامین مالی کسب و کار برطرف شود.

مدیرعامل اتاق آلمان و ایران نسبت به رفع مشکلات بانکی در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد و افزود: هر 2 طرف باید به سختی تلاش کنند.

نشست تجاری ایران و آلمان با حضور هیات 160 نفره اقتصادی آلمان به سرپرستی «زیگمار گابریل» وزیر اقتصاد و انرژی و معاون صدراعظم این کشور، دوازدهم مهرماه در اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاوری ایران برگزار شد.

همچنین در پنجمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان، 10 سند و تفاهمنامه همکاری مشترک به امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان رسید.

این تفاهمنامه ها شامل همکاری های مشترک در زمینه تامین مالی پروژه ها، سرمایه گذاری متقابل، سرمایه گذاری مشترک، همکاری های بانکی و بیمه ای، تامین زیرساخت در زمینه انرژی نفت، گاز و پتروشیمی، انرژی های تجدیدپذیر، راه آهن، محیط زیست، راه و شهرسازی، خودروسازی، هواپیمایی، انتقال فناوری است.

شامگاه دوشنبه سند همکاری و قرارداد تامین و تولید 50 دستگاه لکوموتیو دیزل الکتریک در ایران با زیمنس آلمان و همچنین مشارکت در ایجاد سیستم حمل و نقل ریلی حومه ای تهران با طرف های آلمانی با حضور وزیر راه و شهرسازی ایران و معاون صدراعظم آلمان در وزارت راه و شهرسازی امضا شد.

به گزارش ایرنا، از تابستان 1394 تاکنون نزدیک به 20 هیات تجاری از آلمان به ایران سفر کرده و مطابق گفته مسئولان اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان، نزدیک به 10 هیات دیگر نیز تا پایان سال جاری میلادی به ایران می آیند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اواخر بهمن ماه سال 1394 در سفر هیات 60 نفره اقتصادی ایران به ایالت باواریا آلمان گفت: روابط تجاری ایران و آلمان در زمان تحریم به پایین ترین سطح خود رسید و حجم تجارت دو کشور دو میلیارد و 500 میلیون دلار شد.

چهارم مهرماه امسال گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: ارزش تجارت خارجی ایران در نیمه نخست امسال به بیش از 42 میلیارد و 14 میلیون دلار رسید و پیشی گرفتن ارزش صادرات بر واردات همچنان ادامه یافت.

آمار تجارت خارجی ایران ما در نیمه نخست امسال از افزایش واردات کالاهای آلمانی حکایت دارد. صادرات آلمان به ایران در این مدت یک میلیارد و 122 میلیون دلار بود که در همسنجی با پارسال 26 درصد افزایش داشت. آلمان پنجمین صادرکننده بزرگ کالا به ایران به شمار می رود.

در سال 2015 میلادی حجم تجارت خارجی ایران و آلمان دو میلیارد و 500 میلیون یورو بود که پیش بینی می شود در سال 2017 به دو برابر افزایش یابد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала