آغاز تولید داروی ایرانی برای درمان ام اس در سن پترزبورگ روسیه

© Sputnik / Vladimir AstapkovichИсаакиевский собор в Санкт-Петербурге
Исаакиевский собор в Санкт-Петербурге - اسپوتنیک ایران
Telegram
تولید داروی جدید ایرانی به نام فینگولیمود برای درمان ام اس ( بیماری اسکلروز چند گانه) در شهر سن پترزبورگ روسیه آغاز شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری "ایرنا"، خط تولید این دارو با حضور سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هیات همراه در شهر سن پترزبورگ روسیه آغاز شد.
براساس برنامه ریزی و طراحی انجام شده برای همکاری های تهران و مسکو در این خط تولید که امروز (چهارشنبه) با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه به بهره برداری رسید، طرف ایرانی انتقال فناوری تولید ماده اولیه داروی فینگولیمود را براساس توافق انجام شده با شریک روسی خود اجرا می کند.
براساس این همکاری، مواد اولیه این دارو براساس بالاترین استانداردهای جهانی مورد تائید سازمان های بین المللی قابل عرضه به بازار دارویی روسیه و دیگر کشورها تولید خواهد شد.
همچنین روز پنجشنبه در جریان مذاکرات هاشمی با ورورنیکا اسکوورتسوا وزیر بهداشت روسیه دو پروتکل روابط دارویی و تجهیزات پزشکی و یک برنامه اقدام عملیاتی همکاری های بهداشتی بین دولتی و همچنین 12 سند از سوی بخش های خصوصی دو کشور در مسکو امضا خواهد شد.
این اسناد در چارچوب امضای تفاهم نامه مربوط به همکاری بخش های بهداشت و درمان دو کشور نهایی شده است که آذرماه سال گذشته و درجریان سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به ایران مورد توافق قرار گرفت.
در چارچوب این توافق ها تاکنون چندین هیات روسی و ایرانی با سفر متقابل مذاکرات گسترده ای را برای توسعه همکاری ها انجام داده اند که تشکیل کارگروه مشترک دارویی و تجهیزات پزشکی بین دو کشور نیز از دستاوردهای آن است.
همچنین براساس برنامه تنظیم شده، قرار است وزیر بهداشت در مسکو با گروهی از پزشکان ایرانی مقیم روسیه دیدار و از یک مرکز پیشرفته مغزی نیز بازدید کند.
توسعه بیشتر همکاری ها در حوزه سلامت و درمان، تجهیزات پزشکی، تبادل تجربیات و شناسایی عرصه های نو برای گسترش روابط در این بخش ها نیز از دیگر محورهای مذاکرات وزیر بهداشت با مقام های روسیه در سفر دو روزه به این کشور اعلام شده است.
محسن اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل، مصطفی قائمی رئیس انستیتو پاستور، عباس زارع نژاد رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، محمود بیگلر مدیرکل نظارت و ارزیابی تجهیزات و ملزومات پزشکی، فرزاد پیرویان معاون سازمان غذا و دارو، حسام الدین مدنی مسئول پیگیری امور حوزه سلامت در روسیه، فریدالدین تهرانچی معاون اجرایی امور بین المللی و فرشته زراعتی رئیس اداره همکاری های علمی وزارت بعهداشت اعضای هیات ایرانی در سفر به این کشور هستند که امروز آغاز شده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала