روحانی: اطمینان داریم که پیروزی نهایی متعلق به ملت سوریه است

© AP Photo / Ebrahim Norooziروحانی زیر منگنه اختلافات اصولگرایان و اصلاح طلبان
روحانی زیر منگنه اختلافات اصولگرایان و اصلاح طلبان - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس‌جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران کمک به سوریه را در راستای مبارزه با تروریسم و استقرار امنیت در منطقه ادامه خواهد داد.

خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه در دیدار خانم «هدیه خلف عباس» رئیس مجلس نمایندگان سوریه، روابط دوستانه و برادرانه دو ملت را دارای سابقه طولانی دانست و بر ضرورت توسعه، تقویت و تحکیم همه‌جانبه مناسبات و گسترش رایزنی‌ها درباره مسائل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کرد.

رئیس‌جمهور تروریسم و دخالت قدرت‌های فرامنطقه‌ای در امور داخلی کشورها را توطئه دشمنان و ریشه معضلات مهم منطقه دانست و تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حفظ تمامیت ارضی، وحدت و یک‌پارچگی همه کشورهای منطقه از جمله سوریه را به‌عنوان یک اصل اساسی و کمک در راستای مبارزه با تروریسم و استقرار امنیت وظیفه خود دانسته و معتقد است تغییر مرزها هرگز به‌صلاح منطقه نخواهد بود.

وی توسعه و حمایت از روابط دوستانه و نزدیک پارلمانی میان مجالس دو کشور را حائز اهمیت برشمرد.

روحانی با بیان اینکه مردم سوریه دوران سختی را تجربه می‌کنند و در یک امتحان دشوار تاریخی قرار گرفته‌اند، گفت: هر ملتی ممکن است در تاریخ خود سختی‌هایی را تجربه کند، اما آنچه در تاریخ خواهد ماند نحوه ایستادگی یک ملت در برابر مشکلات و جدیت آنها برای خاتمه دادن به معضلات با تدبیر و اتحاد است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز یک جنگ ظالمانه از سوی گروه‌های تروریستی که هیچ تعهدی نسبت به اصول اخلاقی و انسانی ندارند به مردم سوریه تحمیل شده و ایستادگی و مقاومت آنان در شرایط سخت 5 سال اخیر در برابر تروریسم تحسین برانگیز بوده است.

روحانی با ابراز اینکه متأسفانه امروز بسیاری از کشورهای اسلامی در منطقه گرفتار توطئه دشمنان شده‌اند و مردم در مناطق مختلف از جمله یمن، عراق، سوریه یا لیبی و افغانستان شرایط سخت و مشکلات بزرگی را تحمل می‌کنند، افزود: جمهوری اسلامی ایران پای اصول خود ایستاده و بر مبنای اینکه تروریسم معضلی بزرگ برای منطقه و جهان به شمار می‌رود، معتقد است باید به مردم سوریه کمک شود تا بتوانند تروریسم را از کشور خود بیرون کنند و دیگر کشورها هم برای مبارزه با تروریسم، راهی جز این مسیر ندارند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: امروز مهمترین اولویت در سوریه رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم است.

روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران کمک به سوریه را در راستای مبارزه با تروریسم و استقرار امنیت در منطقه ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور افزود: اطمینان داریم که پیروزی نهایی متعلق به ملت سوریه است و امیدواریم مذاکرات میان دولت سوریه و معارضانی که به استقلال و اراده ملت سوریه متعهد هستند، برای دستیابی به راه‌حل سیاسی و توافقی جامع که اراده ملت و مشارکت همه اقوام، طوایف و مذاهب را دربرگیرد، هرچه زودتر به نتیجه برسد.

هدیه خلف عباس رئیس مجلس نمایندگان سوریه نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس‌جمهوری کشورمان، گفت: روابط ایران و سوریه تاریخی، دوستانه و برادرانه است و در راستای گسترش و تقویت مناسبات همه‌جانبه با ایران تلاش خواهیم کرد.

رئیس مجلس نمایندگان سوریه با تقدیر از حمایت‌ها و ایستادگی‌های جمهوری اسلامی ایران کنار مردم سوریه برای مبارزه با تروریسم در این کشور، افزود: علی‌رغم توطئه دشمنان، ایران همواره حامی بزرگ ملت سوریه در همه زمینه‌ها بوده است.

وی ضمن ارائه گزارشی از اوضاع سوریه، مذاکرات میان دولت و معارضین و چگونگی مبارزه با تروریسم در این کشور، اظهار داشت: معتقدیم ملت سوریه تنها مرجعی است که می‌تواند درباره آینده این کشور تصمیم‌گیری کند و قدرت‌های بزرگ و آمریکا اگر به‌دنبال کمک به مردم سوریه هستند باید در راستای توقف تروریسم که خطری برای جهان به شمار می‌رود تلاش کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала