زاخارووا: اختلاف سران افغانستان و آشتی طالبان با داعش نگران کننده است

© Sputnik / Mikhail VoskresenskiyОфициальный представитель министерства иностранных дел РФ Мария Захарова во время брифинга
Официальный представитель министерства иностранных дел РФ Мария Захарова во время брифинга - اسپوتنیک ایران
Telegram
روسیه با ابراز نگرانی از سازش طالبان و گروه تروریستی داعش در افغانستان، اعلام کرد: بروز اختلاف بین محمد اشرف غنی رییس جمهوری و عبدالله عبدالله رییس اجرایی دولت افغانستان عامل جدید بی ثباتی در اوضاع اجتماعی این کشور است.

به گزارش ایرنا، خانم ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره اعلام کرد: همزمان با روند رو به گسترش محدوده فعالیت های افراط گرایان در افغانستان، گروه طالبان و شاخه داعش در افغانستان که پیش از این با هم دشمن بودند و علیه یکدیگر می جنگیدند، به سازش رسیده اند که این موضوع نگران کننده است.

بنا به اعلام امروز (شنبه) وزارت خارجه روسیه، زاخارووا با بیان اینکه وضعیت امنیتی افغانستان در هفته های اخیر بدتر شده است، تاکید کرد: اوضاع استان هیرمند که 90 درصد آن زیر سلطه طالبان قرار دارد و نیروهای این گروه در آستانه شهر لشکرگاه مرکز استان قرار دارند، دغدغه های بسیاری ایجاد کرده است.

وی همچنین به فعالیت گروه تروریستی داعش در شرق افغانستان به عنوان عامل بی ثباتی روز افزون در منطقه اشاره کرد و گفت که در شمال این کشور نیز طالبان عملیات تهاجمی انجام می دهند و در استان های ننگرهار، بغلان و قندوز پیشروی می کنند و حتی از مرز افغانستان و ترکمنستان در استان های فاریاب و بادغیس می گذرند.

روابط محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله از چند ماه پیش دچار تنش و اظهارنظرهای غیرمعمول و متقابل شده است.

رسانه ها و کارشناسان، اختلاف نظرها را مربوط به چگونگی اداره امور داخلی افغانستان بویژه انتصاب های استانی، شیوه مواجهه با طالبان و همچنین تقسیم اختیارات می دانند که دو روز پیش با هدف نزدیک شدن دیدگاه ها یک نشست بین این دو مقام برگزار شده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала