هیچ هماهنگی بین آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها در عراق نیست

© AP Photo / Denis DoyleАмериканский солдат у взорвавшегося грузовика в Ираке
Американский солдат у взорвавшегося грузовика в Ираке - اسپوتنیک ایران
Telegram
فاکس نیوز در گزارشی مدعی حضور ۱۰۰ هزار شبه نظامی شیعه در عراق شده و نوشته است که این مسئله نگرانی‌هایی را از بابت احتمال جایگزینی گروه ضد آمریکایی دیگری در صورت شکست داعش ایجاد کرده است.

سرهنگ کریس گارور سخنگوی ارتش آمریکا در بغداد در ایمیلی به فاکس نیوز گفت: از دو سال پیش که گروه داعش در عراق گسترش پیدا کرد، تعداد مبارزان گروه‌های شیعه که غالبا شیعه هستند، تا ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافت.
گارور با تاکید بر اینکه همه شبه‌نظامیان شیعه در عراق توسط ایران حمایت نمی‌شوند، مدعی شده است که آن بخش از مبارزانی که مشخصا توسط ایران حمایت می‌شوند، ۸۰ هزار نفرند.
او همچنین گفت: این شبه‌نظامیان که تحت عنوان بسیج مردمی شناخته می‌شوند شامل برخی گروه‌های سنی از انبار و نینوای عراق هستند.
توماس جویکلین یکی از اعضای بنیاد دفاع از دموکراسی در همین رابطه گفت: سیاست‌های دولت اوباما، پوتین‌های آمریکایی را روی زمین با پوتین‌های ایرانی جایگزین کرده است. یک بازیگر ضدآمریکایی با دیگری جایگزین می‌شود.
به گزارش فاکس‌نیوز خبر بدتر برای آمریکا، سردار قاسم سلیمانی فرمانده ایرانی سپاه قدس است که در خارج از موصل عملیات‌های بازپس‌گیری دومین شهر بزرگ عراق که تحت کنترل داعش است را در دو سال گذشته دنبال می‌کند.
بر اساس گفته‌های مجله «لانگ‌وار» یکی از سخنگوهای نیروهای تحت حمایت ایران گفته سلیمانی قرار است نقش پررنگ‌تری را در موصل بازی کند.
فرمانده کادر ارتش آمریکا در عراق هفته گذشته در مورد مشارکت شبه نظامیان شیعه در آزادسازی شهر موصل که یک استان سنی‌نشین است، گفت: دولت عراق در این جنگ مقصر است و ما برای حمایت از آنها اینجا حضور داریم. اینکه آنها چه کسی را برای مشارکت انتخاب کنند، تصمیم آنهاست.
یکی از مقام‌های ارتش آمریکا حضور سلیمانی در موصل را تایید نکرده اما گفته است که سردار سلیمانی در طول دو سال گذشته در عراق و سوریه برای هماهنگی عملیات‌ها حضور داشته است.
روز گذشته گارور در مصاحبه‌ای ایمیلی با فاکس‌نیوز تاکید کرد: در عراق هیچ هماهنگی بین آمریکایی‌ها و ایرانی‌ها نیست و ما به هیچ وجه با ایرانی‌ها هماهنگ نیستیم و با هم در هیچ جایی کار نمی‌کنیم.
او در خلال یک کنفرانس خبری اضافه کرد: هر برنامه‌ای که دولت عراق برای آزادسازی موصل داشته باشد از آنها حمایت می‌کنیم.
اگوست سال گذشته فاکس‌نیوز برای اولین بار در مورد سفر سلیمانی به مسکو، ده روز بعد از توافق هسته‌ای ماه جولای با هدف ملاقات با ولادیمیر پوتین و مقام‌های ارشد روسیه با هدف توسعه حضور روس‌ها در سوریه در اواخر سپتامبر گزارش داده بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала