علی اکبر صالحی:مذاکرات خوبی در پاریس انجام شد

© AP Photo / Ebrahim Norooziتفاهم نامه ساخت نخستین بیمارستان هسته ای ایران
تفاهم نامه ساخت نخستین بیمارستان هسته ای ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مسائل هسته‌ای در ابعاد فنی خوب پیش می‌رود و خبرهای خوبی در این حوزه داریم، گفت: مذاکرات خوبی در پاریس انجام و قرار شد ایران به صورت جدی در طرح بین‌المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) وارد شود.

به گزارش اسپوتنیک و به نقل از فارس، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه برگزاری نماز عید سعید فطر در گفت‌وگویی اظهار داشت: به امت اسلامی و ملت بزرگوار خودمان که از ابتدای تاریخ ریشه در وحدانیت داشته‌اند، عید فطر را تبریک می‌گویم.

وی افزود: این ملت بعد از تجلی انقلاب با کلمه الله اکبر حیات طیبه خود را شروع کرده و این عید یادآور بازگشت افراد به وجدان و فطرت خود است. ما از فرصت رمضان استفاده کردیم که خودمان را ارزیابی کنیم که چقدر در راستای رضای خدا کار کردیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مسائل هسته‌ای در ابعاد فنی خوب پیش می‌رود، گفت:  هفته پیش پاریس بودم و در آنجا مذاکرات خوبی داشتیم.

صالحی عنوان کرد: در ارتباط با همکاری‌های بین‌المللی به خصوص در طرح بین‌المللی ایتر (طرح بین‌المللی گداخت هسته‌ای) قرار شد ایران به صورت جدی وارد شود آنها هم استقبال کردند. ما به صورت فراگیر صحبت کردیم و وارد جزییات شدیم.

وی با بیان اینکه خبرهای خوبی در بحث هسته‌ای داریم، تصریح کرد: امور در بعد فنی خوب پیش می‌رود، اما تا به انتها نرسد، نمی‌توانیم مطرح کنیم و به موقعش مطرح می‌کنیم.

34  کشور در کادراش واقع در اکس آن پروانس فرانسه، در یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های علمی روی سیاره زمین، دست به دست هم داده‌اند تا با استفاده از همان فرآیندی که در خورشید رخ می‌دهد، انرژی تولید کنند.

 

این طرح بین‌المللی گداخت هسته‌ای معروف «ایتر» نام دارد که به زبان لاتین به معنی «راه» است. هدف، تولید انرژی برق ارزان و سالم برای محیط زیست و تداوم‌پذیر با استفاده از فرآیند هم‌جوشی در نوع جدید راکتور هسته‌ای است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала