ایران می خواهد موارد متعدد نقض حقوق بشر در آمریکا را افشا کند

© Flickr / Anthony CatalanoUSA
USA - اسپوتنیک ایران
Telegram
غریب آبادی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران اعلام کرد کشور وی قصد دارد موارد متعدد نقض حقوق بشر در آمریکا را افشا کند.

به گزارش خبرگزاری"ایسنا"، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت: مصادیق متعددی در مورد نقض حقوق بشر آمریکا وجود دارد، اما کشورهای آزاده کمی در جهان هستند که این موارد را صراحتا بیان کنند، ولی جمهوری اسلامی نظام مستقلی است و این وضعیت را بررسی خواهد کرد.

غریب‌آبادی در میزگرد تبیین و افشای «حقوق بشر آمریکایی» که در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان گلستان برگزار شد،‌ گفت: در داخل آمریکا مصادیق متعددی از نقض حقوق بشر را شاهد هستیم.

وی افزود: در حالیکه سیاه پوستان در آمریکا جمعیت بسیار کمی را نسبت به سفید پوستان تشکیل می دهند، اما بیشتر زندانیان آمریکا از سیاه پوستان هستند، 85 درصد میزان تعرضات پلیس در آمریکا نسبت به سیاه پوستان است، در هر 36 ساعت یک سیاه پوست به دست پلیس آمریکا کشته می شود و اگر سیاه پوستی در این کشور سروکارش با دستگاه قضایی بیفتد، از یک دادرسی عادلانه بهره مند نمی شود؛ این ها همه تنها بخشی از حقوق بشر آمریکایی آن هم در سطح داخلی است.

معاون ستاد حقوق بشر به بیان مصادیقی از نقض حقوق بشر توسط آمریکا در سطح بین المللی نظیر دخالت های نظامی در عراق و افغانستان و لیبی و حمایت از برخی کودتاها و رژیم های دیکتاتوری پرداخت و گفت علاوه بر مصادیقی که تیر ماه در خصوص اقدامات آمریکا علیه ملت ایران احصاء شده، موارد مهم دیگری وجود دارند که با حمایت مستقیم و غیرمستقیم این کشور روی داده اند که  17 هزار شهید ترور، 200 هزار شهید و بیش از 700 هزار مجروح در جریان جنگ تحمیلی، 13 هزار شهید و بیش از 100 هزار نفر جانباز شیمیایی و 4000 شهید راه مبارزه با مواد مخدر تنها بخشی از این مصادیق هستند.

وی اظهار داشت گسترده‌ترین تحریم ها و تهاجمات علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا صورت گرفته است.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر متذکر شد: آمریکا کشور ذیصلاحی نیست که بخواهد در حوزه حقوق بشر حرف بزند و کشورهایی مثل ایران را که خود قربانی نقض حقوق بشر در اثر اقدامات این کشور و همپیمانان آن هستند، متهم به نقض حقوق بشر کند.
غریب آبادی در پایان  از تدوین و انتشار «مجموعه حمایت و ارتقای حقوق بشر» در ستاد حقوق بشر کشور و چاپ و انتشار کتاب 130 صفحه ای «وضعیت حقوق بشر در آمریکا در سال 2015» خبر داد.

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала