برادر ارشد مسکو

© Sputnik / Sergey Pyatakov /  مراجعه به بانک تصاویر Музейно-выставочный комплекс "Волоколамский Кремль"
Музейно-выставочный комплекс Волоколамский Кремль - اسپوتنیک ایران
Telegram
شهر « ولوکولامسک» واقع در 100 کیلومتری شمال – غرب مسکو – قدیمی ترین شهر در استان مسکوست. آن را « برادر ارشد» مسکو می نامند. بارها « ولوکولامسک» مجبور شد از « خواهرش» در مقابل حمله دشمنان دفاع کند.

اغلب ارتش های بیگانه که از سمت غرب به سوی مسکو پیشروی می کردند با دیوار این شهر روبرو می شدند ولی هر بار حمله آنها بشدت دفع می شد.روسیه شاهکارها و ایثار قهرمانان را فراموش نکرده است: در سال 2010 میلادی لقب « شهر افتخارات جنگی» به « ولوکولامسک» اعطا شد.
این شهر در سال 1135 میلادی تأسیس شد و علاوه بر دژ مهم استراتژیکی نظامی یک مرکز بزرگ تجاری نیز بود. بازرگانان در آنجا مشغول تجارت بودند و شهروندان مشغول کشیدن کشتی های آنها در خشکی. چنین شغل غیرعادی توضیح ساده ای دارد. دو رودخانه در نزدیکی شهر جریان دارد. بازرگانانی که اجناس خود را بصورت ترانزیت از شهر « ولوکولامسک» با کشتی حمل می کردند، اغلب مجبور می شدند کشتی خود را از یک رودخانه به رودخانه دیگر منتقل کنند. بدین منظور از ساکنان محل کمک می گرفتند. آنها با کمک وسیله نقلیه خاصی که از چوب های توس ساخته شده بود کشتی و بارها را از یک رودخانه به رودخانه دیگر منتقل می کردند. کاری فوق العاده سخت و پرزحمت، اما سودآور: بازرگانان سخاوت زیادی در پرداخت دستمزد آنها بخرج می دادند.
شهر ولوکولامسک بلایا و مصیبت زیادی طی 9 قرن پشت سر گذاشت اما وحشتناکترین آنها جنگ جهانی دوم بود. پاییز سال 1941 میلادی در حومه شهر نبرد سختی با نیروهای آلمانی درگرفت که بسوی مسکو پیشروی می کردند. دوباره « برادر ارشد» پایتخت را از حمله دشمن نجات داد ، اما قیمت آن گزاف بود: پس از پیروزی « خواهر» — مسکو به کمک « برادر مجروح» شتافت. معماران به احیای خانه ها و بهترین متخصصان مرمت و بازسازی به احیای شاهکارهای معماری پرداختند.
ولوکولامسک کنونی — شهری کوچک و زیبا و آرام مملو از پارک ها و کوچه باغ های سبز است. مجموعه معماری کرملین ولوکولامسک، مهمترین جای دیدنی شهر است. کلیسای « رساخیز» سنگ سفید که در قرن 15 ساخته شد به ویژه زیباست. دیوارهای آن غنی از حکاکی ها و نقوش تزیینی است و دکور داخل آن با نقاشی های باستانی تزیین شده است. قرنهاست که شمایل معجزه گر نیکولای مقدس در این کلیسا نگهداری می شود. بر طبق باورهای مردمی در زمان محاصره شهر توسط نیروهای لهستانی اوایل قرن 17، کشیش ها و مومنان شمایل را به برج دژ بردند و شب و روز برای نجات شهر دعا کردند. بزودی اشغالگران لهستانی عقب نشینی کردند.
در نزدیکی کلیسای « رستاخیز» کلیسای باشکوه « نیکولسکی» قرار دارد که در نیمه دوم قرن 19 از آجر قرمز و سنگ سفید ساخته شد. این کلیسا به عنوان جاویدان سازی خاطره سربازان روس ساخته شد که در میدان های نبرد بر خاک و خون افتادند. بین این دو کلیسا، برج ناقوس 5 طبقه قرار داشت که بهترین نمونه معماری کلاسیسزم بود.
در فاصله چند کیلومتری از « ولوکولامسک» یکی از مشهورترین و زیباترین صومعه های روسیه قرار دارد — صومعه یوسف —ولوکولامسکی که در قرن 15 ساخته شد و به نام یوسف ولوتسکی مقدس نامیده شد. او سرسختانه و بطور آشتی ناپذیری با مرتدان مبارزه می کرد و نویسنده با استعداد و زبردست کلیسایی بود. کلیساهای سنگ سفید صومعه که در پشت دیوارهای عظیم و نیرومندی پنهان شده اند با زیبایی جادویی و غیر زمینی خود باعث شگفتی می شوند. کلیسای با شکوه « اوسپنکی» که در قرن 17 ساخته شد به لحاظ نقاشی های عالی و جایگاه طلایی مجلل شمایل ها شهرت بسیاری دارد. درنزدیکی صومعه چشمه آبی هست که به گقته ساکنان محل آبش شفابخش است و خیلی از بیماری ها را درمان می کند.
حدود 22 هزار نفر در شهر « ولوکولامسک» زندگی می کنند و در مسکو بیش از 12 میلیون نفر. پایتخت مدتهاست که بزرگتر از « برادر ارشد» خود شده است. اما ساکنان « ولوکولامسک» به شهر خود افتخار می کنند و با تکبر خاصی به مسکویی ها نگاه می کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала