پهپاد اشک آور

Telegram
جامعه بین المللی باید طراحی پهپادها را تحت کنترل شدید قرار بدهد .

این موضوع که پلیس آمریکا بر  ضد تظاهرکنندگان از گاز اشک آور و اسپری فلفل استفاده می کند خبر تازه ای  نیست.  مقامات آمریکا  قصد دارند  از هوا با پخش گاز  از پهپادها  تظاهرکنندگان را پراکنده  سازند.

بعضی از  متخصصان آمریکایی  ابراز نگرانی کردند که  اینگونه اقدامات  می توانند  ضرر و آسیب بیشتری به مردم بیگناه برساند.  در گزارش منتشره چندی پیش  گروه مدافع  حقوق بشر، کارشناسان هشدار می دهند  که « گازپاشی»  برای پراکنده کردن  تظاهرکنندگان با استفاده از پهپاد ها بدون کنترل شدید  خطرناک است.

مایکل کروئولی  کارمند علمی  بنیاد پژوهشی  « اومِگا» یکی از  نویسندگان  گزارش در این باره گفت: « محققان ما  متوجه شدند که هم اکنون  طراحی  و  توسعه این  نوع وسایل برای  پخش  گاز اشک آور  جریان دارد.  جامعه بین المللی  باید  طراحی پهپاد ها را تحت کنترل شدید و جدی خود  قرار بدهد و  مراقب آن باشد  که انواع  جدید  تسلیحات  مطابق با  استانداردهای  مصوبه  در  زمینه  حقوق بشر طراحی و ساخته شوند».

در سال 2015 میلادی  داکوتای شمالی  اولین ایالتی شد  که به مأموران پلیس اجازه داد  از سلاح شیمیایی  غیر کشنده  با کمک پهپاد ها استفاده کنند. فعلا پلیس فقط از روی زمین  مواد شیمیایی  غیر کشنده را  پخش می کند.  شبکه تلویزیونی « ار. تی»  با آرون گوپتا خبرنگاری صحبت کرد که در  جریان یک اقدام اعتراضی  تأثیر  این مواد را  بر خود حس کرد.

« در ماه مه   برای  تهیه گزارش در باره  تظاهرات سیئتل راهی آنجا شدم.  برخورد پلیس فوق العاده خشن بود  و از انواع مواد شیمیایی محرک،  سلاح شیمیایی  و گاز اشک آور استفاده کرد.  من دیدم چطور مردم به سرفه می افتادند و فرار می کردند.  من هم از اسپری فلفل آسیب دیدم. بعد معلوم شد که خیلی ها  از نارنجک ها دچار سوختگی شدید شدند.  همه این اتفاق ها فقط  به خاطر شرکت در  تظاهرات  آرام خیابانی رخ داد».

خبرنگار معتقد است که  پهپادها در  داخل آمریکا درست به همان شکل غیرمسئولانه ای  مورد استفاده قرار خواهند گرفت که نظامیان آمریکا از پهپاد ها در خارج از کشور استفاده  می کنند.

پهپادها  هر چه بیشتر جا را برای انسان به عنوان  عنصر سیستم تنگ می کنند. در نتیجه ما شاهد  زورگویی غیر قابل کنترلی می شویم که  هیچگونه  موازینی را رعایت نمی کند.  اکنون  نظامیان آمریکایی  در دیگر کشورها از پهپادها برای وارد آوردن ضربات به  تروریست ها استفاده می کنند.  در  این میان، انسان طعمه یک الگاریتم  مشخص می شود و اوپراتور نمی داند  بسوی کی تیراندازی می کند».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала