کوژین: قرارداد اس-300 تا پایان امسال به طور کامل اجرا نمی شود

© Sputnik / Ivan Rudnev /  مراجعه به بانک تصاویر کوژین: قرارداد اس-300 تا پایان امسال به طور کامل اجرا نمی شود
کوژین: قرارداد اس-300 تا پایان امسال به طور کامل اجرا نمی شود - اسپوتنیک ایران
Telegram
ولادیمیر کوژین، دستیار امور همکاری های نظامی-فنی رییس جمهور روسیه از آغاز تحویل سامانه موشکی "اس-300" به ایران خبر داد اما گفت این قرارداد را نمی توان تا پایان سال 2015 به طور کامل اجرا کرد.

کوژین گفت: "قرارداد امضا شده است و ما تحویل اس 300 به ایران را آغاز می کنیم.. اما این فن آوری خاص و پیچیده است که متشکل از چند گردان می باشد و ارسال آن به ایران به زمان معینی نیاز دارد".
وی افزود: "با توجه به این موضوع امکان ندارد که این قرارداد تا پایان امسال به طور کامل اجرا شود".
قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 " دمیتری مدودف" رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 ژوئن سال 2010 میلادی"، تحویل سیستم های اس ـ 300، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرد. دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل "اس-300 " از شرکت روسی "روس آبارون اکسپورت " به دادگاه بین المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای 4 میلیارد دلار غرامت نمود.
ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه 13 آوریل با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سیستم های موشکی پدافند هوایی اس-300 را به ایران لغو کرد. بر اساس این حکم، تغییراتی در فرمان مورخ سال 2010 وارد شده است که یکی از این تغییرات حذف نکته مربوط به تحویل سیستم های اس-300 است.
ایران اعلام کرده که امیدوار است سامانه اس-300 را تا پایان سال جاری میلادی در اختیار بگیرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала