دولت لیبرال جدید کانادا از انتقاد نمودن اسرائیل نمی ترسد

© Flickr / vtgardدولت لیبرال جدید کانادا از انتقاد نمودن اسرائیل نمی ترسد
دولت لیبرال جدید کانادا از انتقاد نمودن اسرائیل نمی ترسد - اسپوتنیک ایران
Telegram
خبرگزاری اسپوتنیک، «استفان دیون» وزیر امور خارجه کانادا گفت: کانادا نقش سازنده تری در تعامل با ایران و روسیه ایفا خواهد کرد، اگرچه کماکان تلاش می کند تا برای حفظ تعادل رویکرد محافظه کاری خود را حفظ نماید.

وی دولت جدید را لیبرال معرفی نمود و اذعان داشت در صورت تهدید صلح در خاورمیانه بدون هیچ واهمه ای از سیاستهای اسرائیل و برهم زنندگان صلح در این منطقه انتقاد خواهد نمود. جهان باید بداند که نقش مهم کانادا در روند تصیم گیری ها اجتناب ناپذیر است.
استفان دیون در گفت و گو با پایگاه اینترنتی «اوتاوا سیتیزن» افزود: نخست وزیرجدید کانادا وعده تعامل دوباره با سازمان ملل و درخواست دوباره دولتش متبوعش برای کسب کرسی در شورا را نشانه علاقه مندی دولت جدید کانادا به این سازمان خواند.
از رویکردهای دولت محافظه کار قبلی کانادا در قبال امور بین المللی، اتخاذ موضع سختگیرانه در مقابل کشورهایی بود که این کشور آنها را دشمن می پنداشت. چنین رویکردی، شامل قطع روابط دیپلماتیک با ایران در سپتامبر 2012 بود. دیون افزود: 'اعضای دولت جدید کانادا هنوز به طور دقیق چگونگی تعامل دوباره با ایران را بررسی نکرده اند، به ویژه با توجه به این که دولت قبلی کانادا، ایران را در فهرست حامیان تروریستی اش قرار داده بود.
وزیر خارجه کانادا همچنین اشاره کرد که کشورش به زودی رویکردی جدید در قبال روسیه به کار خواهد بست.
وی توضیح داد که ترودو از دولت روسیه با توجه به اقداماتش در اوکراین راضی نیست و دولت جدید این مساله را در موضع گیری اش در قبال مسکو تکرار خواهد کرد اما کانادا باید همچنین به فکر منافع ملی اش باشد زیرا روسیه در منطقه قطب شمال همسایه مااست.
دولت قبلی کانادا موضع سختگیرانه تری نسبت به آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی در قبال روسیه اتخاذ کرد و همه معاهداتش با مسکو را به بهانه الحاق کریمه به روسیه و حمایت این کشور از مخالفان شرق اوکراین تعلیق کرد.
تعامل با اسرائیل، شامل مخالفت با شهرک سازی ها در اراضی… فلسطینی ها خواهد بود. سیاست رسمی کانادا این است که شهرک سازی ها کمکی به صلح نمی کند و من مشکلی با تکرار این قضیه ندارم. این سیاستی است که همه کشورهای گروه هفت نیز آن را دنبال می کنند و کانادا دست کم در دولت ترودو از بیان این مساله مشکلی ندارد که شهرک سازی ها کمکی به صلح نخواهد کرد و ما علاقه مند هستیم که سیاست شهرک سازی ها متوقف شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала