عسگراولادی: نباید سرنوشت اقتصادی ایران را به برجام و خارجی ها گره بزنیم

© Flickr / Blondinrikard Fröbergعسگراولادی: نباید سرنوشت اقتصادی ایران را به برجام و خارجی ها گره بزنیم
عسگراولادی: نباید سرنوشت اقتصادی ایران را به برجام و خارجی ها گره بزنیم - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان "هم اکنون در دوره پساگفتگو و نه پساتحریم قرار داریم"، گفت: هیئت‌های زیاد تجاری به‌ویژه از کشورهای اروپایی به ایران آمده‌اند، اما همه آنها فروشنده هستند، کاری نبوده‌اند و هیچ‌گونه طرح اجرایی نداده‌اند.

خبرگزاری اسپوتنیک به تقل از تسنیم، اسدالله عسگراولادی در مصاحبه رادیو اقتصاد با بیان اینکه حضور این هیئت های خارجی هیچ دستاورد عینی و کاربردی برای ایجاد تحول مثبت در اقتصاد ایران نداشته است، گفت: همه اینها فقط هزینه دارد و در این هیئت ها همه برای فروش کالا و خدمات و ارزیابی فرصت های جدید در بازار ایران هستند و متاسفانه ندیدیم خریدارانی هم در میان این هیئت ها به ایران سفر کنند.
عسگر اولادی گفت: دیده نشده است که هیئت های خارجی با بانک های ایرانی و دیگر بنگاه های ایرانی تجاری مذاکره و برای دوره اتی برنامه ریزی کنند و طرح های همکاری خود را مشخص کنند.
وی افزود: البته دولت باید الگوی اقتصاد مقاومتی را متناسب با خط مقام معظم رهبری (سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی) اجرایی کند اما در بدنه دولت این اراده دیده نمی شود.
عسگراولادی تصریح کرد: اصلی ترین شاخص اقتصاد مقاومتی این است که ما را از تکیه آسیب پذیر به فروش مواد خام اعم از نفت و ذخایر معدنی، وابستگی به ارز خارجی و واردات کالاهای مصرفی بی نیاز یا کم نیاز کند و نباید سرنوشت اقتصادی ایران را به برجام و خارجی ها گره بزنیم.
وی افزود: از دولت انتظار داریم در هیئت هایی که به خارج اعزام می شوند یا در میزبانی از هیئت های خارجی حتما از طرف ایران هم صادرکنندگان در این نشستها حضور یابند و نباید اجازه دهیم هیئت های خارجی به طور یکطرفه برای فروش کالا و خدمات خود به ایران بیایند.
عسگراولادی گفت: تاکنون فقط هزینه میزبانی از هیئت های خارجی را پرداخت کرده ایم و تا حدودی هتل های ما شلوغ شده است اما دستاورد عینی از این حضور و طرح سرمایه گذاری خاصی دیده نشده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر اصلی ترین دغدغه دولت و جامعه ، بیکاری گسترده به ویژه در میان تحصیلکردگان دانشگاهی است ، گفت: دولت باید همه امکانات خود را برای توسعه بازار کار به کار گیرد و رونق تولید داخلی و توسعه صادرات در اولویت باشد.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در ادامه گفت: در دوره جدید باید واردات کالاهای مصرفی به شدت محدود شود و برای تامین نیاز داخل از طرفیت بنگاههای اقتصادی کشور حمایت کنیم.
عسگراولادی افزود: دولت می تواند با استفاده از ابزار تعرفه واردات مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای را ساماندهی کند اما باید واردات کالاهای مصرفی محدود شود.
وی تصریح کرد: هر نوع سیاست و الگوی اقتصادی برای رشد و توسعه داشته باشیم باید به اقتصاد مقاومتی تکیه کنیم و نباید با این موضوع هم سلیقه ای برخورد شود.
عسگراولادی درباره همکاریه ای تجاری با چین هم گفت: به طرف های چینی اعلام کرده ایم در دوره جدید به دنبال سرمایه گذاری مشترک و صادرات به بازارهای ثالث هستیم و و باید در این زمینه هم همکاری کند و نباید نگاه صرف صادراتی به بازار ایران برای محصولات نهایی داشته باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала