شهر طلوع خورشید

© Sputnik / Vitaliy Ankovشهر طلوع خورشید
شهر طلوع خورشید - اسپوتنیک ایران
Telegram
در دوران شوروی ولادی واستوک یک شهر بسته بود.

در ماه ژوئیه کشتی های نیروی دریایی هند در ولادی واستوک لنگر انداختند که بزرگترین بندر نظامی و تجاری روسیه در خاور دور است. کشتی های هندی در رزمایش مشترک روسیه — هند به نام « ایندرا —2014» شرکت کردند که در دریای ژاپن برگزار شد. آتول کومار جین، فرمانده ناوگان شرق نیروی دریایی هند گفت: « خاطرات اکیپ کشتی از سفر به ولادی واستوک عالی است».
این شهر که آن را « دروازه شرقی» روسیه می نامند ارتباط مستقیم با دریا دارد. ملوانان نظامی در سال 1860 میلادی این شهر را تأسیس کردند. در آن زمان قایق بادبانی روسی « مانچژور» در ساحل بی سکنه « شاخ طلایی» 30 ملوان و افسر دریایی را پیاده کرد. آنها استحکامات دفاعی نه چندان بزرگی را ساختند و آن را «ولادی واستوک» نامیدند. در سال 1985 میلادی به مناسبت 125-مین سالگرد شهر از مجسمه یادبود در محلی رونمایی شد که اولین ملوانان روس قدم بر ساحل گذاشتند.
محل ایجاد پایگاه آینده ناوگان نیروی دریایی اقیانوس آرام روسیه بسیار خوب انتخاب شده بود: کشتی های بزرگ براحتی می توانستند در آبهای عمیق آنجا لنگر بیاندازند. برای ساخت پایگاه دریایی، نیاز به وجود کارگران زیادی بود. از اینرو، دولت روسیه به اشکال مختلف کسانی را که تصمیم می گرفتند از مرکز روسیه در ولادی واستوک ساکن شوند مورد تشویق قرار می داد. ساکنان جدید قطعات زمین وسیعی بطور رایگان دریافت می کردند که به مدت 20 سال از هر گونه مالیاتی معاف بود. جمعیت شهر خیلی زود افزایش یافت. فقط شهروندان روس در ولادی واستوک ساکن نشده بودند، شهروندان کشورهای اروپایی، ژاپن، چین و کره نیز به آنجا نقل مکان کردند. اوایل قرن بیستم 10 کنسولگری خارجی در شهر دایر بود.
در مرکز ولادی واستوک — در امتداد سواحل خلیج « شاخ طلایی» خانه های سنگی زیبایی ساخته شدند که تعداد زیادی از آنها تا کنون حفظ شده اند. کارخانه های صنعتی ظاهر شدند و تجارت پیشرفت کرد. در سال 1901 میلادی، خط راه آهن « ترانس سیبری« مسکو و ولادی واستوک را بهم پیوند داد که درازترین خط راه آهن جهان به طول 9 هزار و 298 متر است.
تا آغاز قرن گذشته، ولادی واستوک مرکز اصلی اقتصادی و سیاسی بود و با شدت تمام تحکیم یافته و مبدل به شهر دژ مانند شد. در زمان جنگ روسیه — ژاپن، سال های 1905-1904 میلادی ناوگان دریایی ژاپن بارها سعی کرد به شهر حمله کند اما با مقابله سختی روبرو شد. ساخت دژ در سال 1915 میلادی به پایان رسید. کارشناسان آن را یکی از بهترین استحکامات دفاعی نظامی — دریایی جهان نامیدند. شبکه زیرزمینی ارتباطی، توپ ها و 16 دژ محکم و برج و بارو- تمام اینها تا به امروز حفظ شده اند. در محوطه این قلعه دفاعی که مدتها معنای نظامی خود را از دست داده است ، موزه ای فعال است که به تاریخ ساخت این دژ مخوف اختصاص دارد.
در دوران شوروی ولادی واستوک یک شهر بسته بود: ورود خارجیان به آنجا ممنوع بود. این ممنوعیت فقط در سال 1991 میلادی در زمان فروپاشی شوروی لغو شد. در روزهای حاضر، هزاران توریست با کشتی های توریستی به آنجا سفر می کنند. از آنجا خلیج « شاخ طلایی» و « مناظر زیبا» و محله های مسکونی ساحلی بخوبی دیده می شوند.
پل روسی، جای دیدنی ولادی واستوک است که در سال 2012 میلادی از طریق خلیج بوسفر شرقی کشیده شد. این پل دو رکورد جهانی در بین پل های کابلی را نصیب خود کرده است: مرتفع ترین دکل (324 متر) و درازترین فاصله بین دکل ها (1104 متر).
ساکنان ولادی واستوک یکی از اولین کسانی هستند که طلوع خورشید را نظاره می کنند. وقتی 7 صبح، انوار سرخ خورشید شهر خواب آلود را روشن می کند، در مسکو نیمه شب است. ژاپن را « کشور خورشید تابان» می نامند و ولادی واستوک را بحق می توان "شهر طلوع خورشید" نامید.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала