موگرينی نشست وین درباره مسئله سوریه را تحول ساز نامید

© AP Photo / Geert Vanden Wijngaertموگرینی یک شنبه عازم وین می شود
موگرینی یک شنبه عازم وین می شود - اسپوتنیک ایران
Telegram
فدریکا موگرينی، مسئول دیپلماسی اروپا، توفیق در گرد هم آوردن طرفهای کلیدی در نشست وین درباره حل و فصل مسئله سوریه را تحول بزرگی نامید.
موگرينی پس از دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت:"این نقطه مبدا بسیار قابل قبولی است که یک هفته قبل قابل تصور نبود. ما همه را به ارزیابی این نشست به عنوان یک گام بسیار بموقع فرا می خوانم که فکر می کنم باید از آن مواظبت کنیم و همانطور که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد گفت انعطاف معینی از خود نشان داده و از این فضای سیاسی برای پیشروی و رسیدن به نتیجه در روندی استفاده کنیم که اگر فردا خوب به جلو برود، می تواند گشوده شده و به دنبال آن مذاکرات دیگر برگزار شود".
مسئول دیپلماسی اروپا اهمیت حضور طرف های کلیدی هم در سطح منطقه ای و هم در سطح جهانی در نشست وین را خاطرنشان ساخت که با نشستن در پشت یک میز تلاش خواهند کرد "فضای مشترک برای آغاز روند سیاسی در راستای پیدا کردن راه حل بحران سوریه را مشخص کنند".
درگیری های مسلحانه در کشور سوریه از ماه مارس سال 2011 تا به امروز ادامه دارد. بر اساس اطلاعات دریافتی از سازمان ملل متحد، این درگیری ها تاکنون بیش از 200 هزار نفر کشته بر جای گذاشته است. نیروهای ارتش این کشور با شبه نظامیان مسلحی از گروه های گوناگون مبارزه می کند. مهم ترین و بزرگترین این گروه ها، گروه تروریستی دولت اسلامی یا همان داعش است. اکنون داعش بخش وسیعی از کشورهای سوریه و عراق را تحت اختیار خود قرار داده و یکی از بزرگترین معضل های بین المللی به شمار می آید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала