ولادیمیر پوتین در باره پرواز موشک های روسی بر فراز ایران به تفصیل صحبت کرد

© Sputnik / Aleksei NikolskiyИнтервью президента России Владимира Путина ведущему телеканала "Россия-1" Владимиру Соловьеву
Интервью президента России Владимира Путина ведущему телеканала Россия-1 Владимиру Соловьеву - اسپوتنیک ایران
Telegram
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مصاحبه با کانال تلویزیونی «روسیه-یک» در باره ضربه موشک های کروز دریا پایه «کالیبر» به مواضع داعش در تاریخ 7 اکتبر به تفصیل صحبت کرد.

به گفته پوتین موشک های «کالیبر» از 2012 در تسلیح ارتش روسیه بوده و برد آن‌ها 1500 کیلومتر است. پوتین گفت:

«آنها واقعاً مجتمع های پیچیده و همانطوریکه زندگی نشان داد بسیار ثمربخش هستند. خط سیر پرواز موشک ها بر فراز دو کشور (ایران و عراق) قرار داشت و در حین پرواز در ارتفاع از 80 تا 1300 متر 147 چرخش انجام دادند. این، اطلاعات محرمانه ای نیست و شرکای ما لا اقل در سطح کارشناسان می‌دانند که روسیه دارای چنین سلاحی است».

هواپیما های نیروی هوافضای روسیه  به پرواز های رزمی ادامه می دهند. هدف آن‌ها مقر های فرماندهی، انبار های تسلیحات و اردوگاه های تروریست ها هستند. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که روحیه تعدادی از  شبه نظامیان داعش «فلج شده و آن‌ها به سرعت نواحی عملیات جنگی را ترک می کنند».

پوتین همچنین تعریف کرد که کاربرد موشک های «کالیبر» نشان داد که روسیه از اراده استفاده از سلاح های دارای فناوری پیشرفته برخوردار است اگر این کار مطابق منافع ملی آن باشد. به گفته رئیس جمهور، روسیه همچنین دارای موشک هایی با توان تخریب در مسافت چهار و نیم هزار کیلومتری است که مشابه موشک های موجود در آمریکا است. این سلاح در روسی یک وسیله هوا پایه است و از این پس روسیه قادر است از فضای هوایی خود به این مسافت ضربه بزند.

رئیس جمهور در باره  برنامه تجدید تجهیز ارتش روسیه به سلاح های پیشرفته تعریف کرده یادآوری نمود که برنامه دولتی تسلیحات چند سال پیش تهیه شده و حالا درست اجرا است. علتش آن نیست که روسیه برای انواع اعمال تجاوزکارانه تدارک می دید. علت این است که «مجتمع های ضربتی آن زمان که حالا هم در تسلیح ارتش روسیه هستند — سامانه های ضربتی و دفاعی هستند که بتدریج کهنه  شده و از کار می افتند». به گفته پوتین احتیاج به جایگزین کردن واردات که بروز کرده به نفع صنایع دفاعی این کشور است. پوتین اطمینان داد که کاربرد تسلیحات جدید در سوریه موجب پیدایش مسابقه تسلیحاتی جدید نخواهد شد. وی گفت:

«وسایل کنونی تخریب و حمل تکمیل و دگرگون شده و این روند در کشور های دیگر سریعتر از روسیه صورت می گیرد. از این رو ما به ناچار مجبوریم کاری کنیم تا عقب نمانیم. تأکید می‌کنم ما مجبور هسیتم».

پوتین در این مصاحبه همچنین در باره این اتهامات صحبت کرد که ضربات نظامی نه به داعش بلکه به مخالفان ایراد می شود. پوتین گفت که نمایندگان دیگر کشور ها از دادن آماج ها در اختیار روسیه برای وارد کردن ضربات به تروریست ها امتناع کردند. رئیس جمهور گفت:

«اگر آن‌ها در‌واقع بهتر می‌دانند و مایلند با تروریسم مبارزه کنند بگذار به ما پناهگاه های مشخص تروریست ها، مقر های اداری و انبار های تسلیحات و تکنیک را بدهند. به ما هدف‌ها بدهید. کار آسانتری از این نیست».

رئیس جمهور اشاره کرد که جامعه بین‌المللی تا بحال تا چنین سطح کار مشترک نرسیده است.

به گزارش وزارت دفاع روسیه، در طول دو روز اخیر نیروی هوافضای روسیه 64 پرواز رزمی بر فراز اراضی استان های حما، لاذقیه، ادلب و رقه انجام داده و در نتیجه مواضع شبه نظامیان داعش و ستاد صحرایی دسته های تروریست ها و تأسیسات مهمدسی و انبار های تسلیحات و تدارکات مادی و فنی و چهار اردوگاه شبه نظامیان نابود شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала