افتتاح مسجد جامع مسکو به عنوان بزرگترین مسجد اروپا

© REUTERS / Maxim Zmeyev Празднование Ураза-байрама у мечети в Москве
Празднование Ураза-байрама у мечети в Москве - اسپوتنیک ایران
اشتراک
مسجد جامع مسکو پس از چندین سال عملیات ساختمانی فردا 23 سپتامبر 2015 با حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و سران برخی کشورهای اسلامی از قبیل ایران، ترکیه، قطر، طی مراسم رسمی کویت افتتاح خواهد شد.

این مسجد پس از بازسازی تقریبا 10 ساله، با دستور رئیس جمهور مبنی بر اتمام هرچه سریع تر عملیات ساختمانی به عنوان بزرگترین مسجد کل اروپا معرفی گردید که خود گویای سیاست تساهل و تسامح دولت روسیه می باشد. ساختمان جدید مسجد جامع مسکو مساحتی حدود ۱۸ هزار و ۹۰۰ مترمربع دارد و می‌تواند ۱۲ هزار نمازگزار را در خود جای دهد و که تا حد زیادی می تواند حضور نمازگزاران در اعیاد و مناسبتها را پوشش دهد. ضمنا در فضای این مسجد مرکز فرهنگی و اسلامی و در بخشی از ساختمان مسجد، سالن‌های اجتماعات و نمایشگاه‌ها در نظر گرفته شده و این مسجد را تبدیل به بزرگترین مجتمع اسلامی اروپا نیز نموده است. این ساختمان شش طبقه دارد و ارتفاع مناره‌های آن ۷۲ متر و ارتفاع گنبد آن ۴۶ متر است و در یکی از خیابانهای مرکز مسکو به نام «پراسپکت میرا» واقع شده است.

گفته شده کشور ترکیه و فلسطین در تامین بخشی از هزینه های مالی و همچنین در طراحی و معماری مسجد نقش داشته اند و به نقل از سایت خبری عصر ایران دولت جمهوری اسلامی ایران نیزمبلغ یكصد‌هزار دلار برای كمك به توسعه و بازسازی مسجد جامع شهر مسكو اهدا كرده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала