امضای قریب الوقوع قرارداد جدید تحویل اس ـ 300 به ایران

© Sputnik / Ramil Sitdikovامضای قریب الوقوع قرارداد جدید تحویل اس ـ 300 به ایران
امضای قریب الوقوع قرارداد جدید تحویل اس ـ 300 به ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
قرارداد جدید تحویل سامانه های موشکی پدافند هوایی اس ـ 300 به ایران به زودی امضا خواهد شد.

سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه ضمن پاسخ دادن به سوالی در اینباره که آیا در مذاکرات با ایران درباره تحویل اس 300 مسائلی موجود هستند، افزود:" تمام تصمیمات سیاسی (در این زمینه) لازم گرفته شده است".
ریابکوف که در حاشیه نمایشگاه تسلیحاتی Russia Arms Expo — 2015 صحبت می کرد، تاکید نمود قرارداد تحویل اس ـ 300 به ایران در هرحال امضا خواهد شد.
معاون وزیر امور خارجه ضمن پاسخ دادن به سوالی در اینباره که آیا روسیه واقعا بر این نکته پافشاری می کند که ایران شکایت خود از مسکو به دادگاه حکمیت را پس بگیرد، گفت:" واقعا در موضع ما این عنصر وجود دارد که دادخواست باید پس گرفته شود اما ترتیب این کارو همچنین مشخصات قرارداد جدید، ابعاد تجاری هستند". ریابکوف افزود:" وزارت امور خارجه به جای کارشناسان عمل نکرده و این را که در این زمینه چه چیزهایی رخ می دهد، تفسیر نمی کند".
قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 " دمیتری مدودف" رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 ژوئن سال 2010 میلادی"، از جمله تحویل سیستم های اس ـ 300 را ممنوع کرد. مسکو قرارداد تحویل سامانه های "اس-300" را در سپتامبر همان سال لغو کرد.
دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل "اس-300 " از شرکت روسی "روس آبارون اکسپورت " به دادگاه بین المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای 4 میلیارد دلار غرامت نمود. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز دوشنبه 13 آوریل امسال با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سیستم های موشکی پدافند هوایی اس-300 را به ایران لغو کرد.
سیستم های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. سیستم "اس-300" می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала