دعوت چین از هند

© REUTERS / Damir Sagoljتمرین رژه جشن در چین
تمرین رژه جشن در چین - اسپوتنیک ایران
Telegram
هند نمی داند دعوت چین را قبول کند یا نکند.

در ماه آینده  چین قصد دارد  70- مین سالگرد  پیروزی بر  ژاپن تجاوز گر را جشن بگیرد. چین قصد دارد به مناسبت پیروزی بر ژاپن تجاوزگر جشنی برگزار کند  که  رژه نظامی جشن بخشی  از آن است.  بیاری  از رهبران کشورها دعوتنامه  شرکت در این مراسم را دریافت کرده اند.  هند  نمی داند دعوت چین را قبول کند یا نکند.

به عقیده کارشناسان  مناسبات  هند و چین  بهتر شده است.  کشورها در رشته اقتصادی  و  حل و فصل  درگیری های  مناطق مرزی  همکاری می کنند و در این عرصه پیشرفت مشاهده می شود.  اگر هند  دعوت را رد کند بعید است  این  کار تأثیر مثبتی بر  مناسبات با چین بگذارد.

اما دودلی هند بی دلیل نیست.  فرمولبندی  « 70-مین سالگرد  پیروزی بر  ژاپن تجاوزگر» که گویای  اهمیت چین است، بخودی خود  باعث نگرانی جدی هند می شود.

مونیکا چندسوریا  رئیس  مرکز هندی  تحقیقات  جنگ های  زمینی  در این خصوص گفت: هند باید  به  عقیده  تمام کشورهای منطقه  توجه کند.  هند نمی خواهد طوری عمل کند  که باعث ناراحتی  ژاپن — یکی از  مهمترین  متحدان آن شود.  هند باید  خیلی دقیق  قبول دعوت چین برای شرکت در جشن سالگرد را  بررسی کند، به ویژه  در زمانی که  برنامه اقتصادی  دولتی «  Act East»   اعلام شده است.در این میان هند بهر شکل ممکن سعی می کند مناسبات خود با چین را بهبود بخشد. اما مناسبات هند و ژاپن نیز پس از  تلاش های نخست وزیر هند « مودی» اهمیت زیادی دارد.  به نظر من هند بر سر دوراهی قرار دارد.

دکتر راجِشواری راجاگوپالان  عضو Observer Research Foundation در این خصوص گفت: چین با برگزاری چنین جشنی سعی می کند بهرشکل ممکن  شرکت ژاپن در جنگ جهانی دوم را بطور منفی نشان بدهد. چین سعی می کند نشان بدهد که همه اینها  عواقب  سیاست نظامی گرایانه ژاپن  است.  اما حقیقت آن است که از آن  زمان تا کنون ژاپن  مدتهاست که از  چنین سیاستی   دور شده است و هند نمی تواند این موضوع را نادیده بگیرد».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала