بحران انسانی پاریس و لندن

© AP Photo / Emilio Morenattiمهاجر غیر قانونی
مهاجر غیر قانونی - اسپوتنیک ایران
Telegram
مهاجران غیر قانونی با اسلحه گرم رانندگان را تهدید می کنند.

در مرز  فرانسه و بریتانیا بر شدت مقابله ای افزوده می شود که  دهها هزار  مهاجر غیرقانونی  از کشورهای  خاور نزدیک و  آفریقای  شمالی در مرکز آن قرار دارند.  سیل مهاجران هر روز به « تونل اروپایی» در نزدیکی  لا- مانش  حمله ور می شود تا  بتواند خود را به بریتانیا  برساند. مهاجران امیدوارند که  در  آنجا  تمام مسائل اجتماعی خود را حل کنند.

محل عبور در « تونل اروپا»  که فرانسه و بریتانیا را به یکدیگر متصل می کند و از زیر آبهای « لا — مانش» می گذرد،  با یک حصار دو متری  سیم خاردار  از هم جا می شود.  این مانع شرطی نمی تواند در مقابل هجوم  مهاجران غیرقانونی  تاب آورد: در هفته های اخیر،  صدها و حتی هزاران  مهاجر  سعی کردند  وارد تونل شوند  و از آنجا خود را به  بریتانیا برسانند.

فقط کسانی که دیگر امیدی برایشان باقی نمانده دست به پیاده روی 51 کیلومتری  در تونل و یا آویزان شدن به قطار در حال عبور از داخل تونل می زنند. اکثر آنها  در داخل کامیون های باری پنهان می شوند و به گفته رانندگان ، مهاجران غیر قانونی با اسلحه سرد و گاهی حتی اسلحه گرم آنها را تهدید می کنند. رانندگان  غیر قانونی  به مهاجران کمک می کنند. قیمت خدمات آنها در این روزها افزایش  یافته است و به نوشته «اسکای نیوز» از 500 تا 1100 پوند استرلینگ شده است.

از آغاز سال جاری 37 هزار تلاش برای  ورود به « تونل اروپا» انجام شده است  که 17 هزار تلاش  در روزهای تعطیل هفته گذشته انجام شد.  700 مهاجر در داخل تونل دستگیر شدند.  هنگام دستگیری مهاجران غیرقانونی  یکی از مأموران پلیس  آسیب دید.

مهاجرانی که نتوانستند به مقصد برسند از ناچاری  ورودی  تونل را مسدود کرده اند  که باعث تجمع حدود 10 هزار کامیون  در مرز شده است.  به گفته لوده وِرکیندِرِن  دبیرکل  انجمن  شرکت های حمل و نقل  منطقه  بلیکی « فلاندری» ،  ورود به تونل  و یا  مسدود کردن راه نه تنها مشکلاتی برای عرصه لجستیکی فراهم می آورد  بلکه مسائل  بهداشتی را موجب می شود: اگر  مهاجر وارد کامیون حامل مواد غذایی شود، تمام محموله را باید دور ریخت.

در  حومه شهر « کاله»  فرانسه  در نزدیکی  ورودی  تونل،  اردوگاه چادری  برای  مهاجران برپا شده است.  تعداد  ساکنان آن از 4 هزار نفر بیشتر شده و همچنان افزایش می یابد.  مقامات فرانسه نمی توانند از عهده مقابله با مهاجران غیر قانونی برآیند: طی سال گذشته فقط 700 نفر  از مهاجران توانستند در « کاله» پناهندگی بگیرند.  اکثر مهاجران از  مقام پناهجویان غیرقانونی  برخوردار می شوند. در عین حال، بسیاری از  ساکنان اردوگاه مهاجران  که از کشورهای  آفریقای شمالی و  خاور نزدیک  خود را به  اروپا رساندند  در دیگر کشورهای  اتحادیه اروپا پناه گرفته اند.  اما آنها سعی می کنند  به آن کشورهای  اتحادیه اروپا  بروند  که تأمینات اجتماعی در آنجا بهتر و  پیدا کردن کار  راحتتر است، مثلا بریتانیا.

قبلا  کمیسیون اروپایی  به کشورهای عضو اتحادیه اروپا  پیشنهاد کرده بود  بر طبق سهمیه  ویژه 40 هزار  پناهنده را بپذیرند.  اما برای  یونان و ایتالیا که ضربه اصلی را  بر جان خود حس می کنند این راه حل مناسبی نیست:  در سال جاری از  طریق دریای مدیترانه حدود 190 هزار نفر  خود را به سواحل این دو کشور رساندند.  اوضاع به این دلیل وخیم تر می شود که حتی  اقدامات  پیشنهادی  بروکسل به اجرا درنمی آید.  با وجود اعلام همبستگی  اروپایی، بریتانیا و  یکسری از دیگر کشورها  ایده سهمیه پناهندگان را رد کردند.

دیوید کمرون نخست وزیر انگلیس در مصاحبه  با  شبکه تلویزیونی « آی. تی. وی نیوز»  اوضاع را مورد ارزیابی قرار داده گفت: « سیل آدمها  از طریق دریای مدیترانه  برای  یافتن زندگی بهتر  سعی می کنند خود را به  بریتانیا برسانند.  زیرا در اینجا کار هست،  اقتصاد رشد می کند  و  جای بسیار خوبی برای زندگی است».

تشدید بحران مهاجرتی  باعث شد که کمرون زودتر از موعد به  سفر آسیایی  خود پایان بدهد.  لندن برای تخصیص پول اضافی  و اعزام  صدها مرزبان برای تأمین امنیت  در مرز   « لا — مانش»  ابراز آمادگی می کند.  قبلا مقامات بریتانیا  12 میلیون پوند برای حل و فصل این مسأله خرج کردند.

دولت بریتانیا  اعلام کرد در پاییز لایحه قانونی جدید  مبارزه با  مهاجران غیر قانونی را به بررسی پارلمان خواهد گذاشت که مسئولیت در ازای ورود غیر قانونی به کشور  در مورد خود مهاجران و ساکنان آن کشورهایی  سخت تر خواهد شد  که به آنها کمک می کنند.  بر طبق این لایحه قانونی صاحبان خانه هایی  که  مهاجران غیر قانونی  خانه های آنها را اجاره می کنند ممکن است  مورد پیگرد جزایی  و حبس تا 5 سال قرار بگیرند.  لایحه قانونی جدید  روند  اخراج  ساکنانی  از آپارتمان  را  تسهیل می کند که بطور غیرقانونی در  خاک بریتانیا قرار دارند.  در بعضی از موارد حتی  حکم دادگاه لازم نخواهد بود که قبلا  اجباری بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала