گزارش و تحلیل

بازی های جنگی: 17 ارتش دنیا در روسیه به هم می رسند

© Sputnik / Sergei Mamontov / ورود به گالری تصاویرمسابقه تانک ها
مسابقه تانک ها - اسپوتنیک ایران
Telegram
از روز 1 تا 15 اوت بازی های بین المللی جنگی با حضور بیش از 2000 سرباز از 17 کشور دنیا برگزار میشود.

این برنامه فضایی را برای مقایسه قدرت و ضعف سیستم نظامی ملی و شیوه های اجرای دستورات فراهم می سازد. علاوه بر این، جغرافیایی شرکت کنندگان نمایانگر سطح بالای اعتبار روسیه در دنیاست. الکساندر خرولنکو تحلیل گر «روسیه امروز» به تحلیل این برنامه می پردازد.

بازی های جنگی یک مسابقه غیرمعمول است. رقابتی است بین سربازان حرفه ای در 14 رشته و همزمان یک مانور نظامی بین المللی به حساب می آید. مراحل مسابقه در 11 منطقه هوایی، زمینی و دریایی در سراسر روسیه از سیبری تا کراسنودار و از مرکز بخش اروپایی روسیه تا دریای خزر انجام می گیرند.

گروهان تانک در مسیر «بیاتلون تانک» در منطقه آلابینو در حومه مسکو مستقر می شوند. تانک سواران روس با همکاران خود از آنگولا و مغولستان به زورآزمایی می پردازند. در سایر گروهان نیز بهترین تانک سواران ارتش کشورهای آسیای مرکزی شامل ارمنستان، قزاقستان، تاجیکستان و همچنین صربستان، چین و هند و کویت به رقابت خواهند پرداخت. از امریکای لاتین نیز کشورهای نیکاراگوئه و ونزوئلا شرکت کرده اند. در بخش هوایی سه منطقه مرکزی روسیه با حضور بیش از یکصد خلبان در 12 نوع هواپیما و هلی کوپتر به رقابت می پردازند. در منطقه پاولژ مسابقات گروهان مهندسین نظامی برگزار می شود. در یکی از مناطق روسیه در بخش دریای خزر نیز دریابانان نظامی مهارت و تخصص خود را به نمایش می گذارند.

الکساندر خرولنکو می گوید که بازی های آتی مهارت و تخصص و امکانات نظامی امروز تانک سواران را به معرض نمایش می گذارند. قواعد بازی به گونه ای است که تیم ها از تجهیزات خودشان استفاده می کنند. ارتش خلق آزادی چین برای این بازی ها 158 واحد تجهیزات نظامی به همراه آورده است. اما بیشتر مسابقات با بهره گیری از تجهیزات نظامی روسیه است که برای خارجی ها آشنا می باشد. وزارت دفاع روسیه 279 واحد تجهیزات و از جمله 54 فروند هواپیما و هلی کوپتر و دو کشتی موشک کوتاه برد در اختیار شرکت کنندگان خارجی بازی های جنگی قرار می دهد.

به گزارش والری گراسیموف مدیر مقر اصلی نیروهای هوایی روسیه، برای مهمانان خارجی علاوه بر برنامه نظامی، برنامه های فرهنگی نیز تدارک دیده شده است. برنامه های گشت و بازدید، کنسرت و دیدار با نظامیان مسابقه در این برنامه قرار دارند. بیش از 800 نماینده از رسانه های گروهی و از جمله 150 واحد خبری خارجی اخبار بازی ها را منتشر می کنند.

آناتولی آنتونوف معاون وزیر دفاع روسیه ابراز اطمینان کرد که در آینده کشورهای نظامی ناتو به علاوه امریکا نیز تصمیم به حضور دراین بازی ها خواهند گرفت. در هر صورت، مبارزه عادلانه در فضای مسابقه بهتر و بی خطرتر از درگیری واقعی است.

سرهنگ ویوِک بادوِ نماینده تیم هند می گوید که این دست مسابقات مبنای خوبی برای آزمایش مهارت ها در سطح بین المللی هستند. در اینجا ما می توانیم از دیگر شرکت کنندگان مسابقات کسب مهارت کنیم و دوستان خوبی بیابیم. چرا این ایده قبلا به ذهن ما نرسید. ما بی صبرانه منتظر شروع مسابقات هستیم و امیدداریم که در سال های بعد هم این مسابقه برگزار شود.

وزارت دفاع روسیه امیدوار است که پیشنهاد برگزاری دایم بازی های بین المللی جگی از طرف دیگر کشورها نیز با استقبال روبرو شود. بازی های سال 2016 قرار است در کماکان در روسیه برگزار شود. با این حال اطلاعاتی در دست است که کشور نه چندان ثروتمند و نه چندان بزرگ نیکاراگوئه از امریکا لاتین تمایل به برگزاری این دست مسابقات دارد. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала