گزارش و تحلیل

جنگ کمک های انسان دوستانه ایران با عربستان

© Photo / Twitter/@nuskowi Iran Shahed
Iran Shahed - اسپوتنیک ایران
Telegram
سالهاست که ایران با سیاست شکار فرصت ها در منطقه خاورمیانه در حال بسط نفوذ خود می باشد در حالی که عربستان سعودی با اشتباهات سیاسی خود پایگاه های بالقوه ای که در اختیارش بود را از دست می دهد.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه است ایران تحریم شده بین المللی به رقیب وچالش اصلی عرب هایی که چند صد ملیارد دلار مازاد ارزی دارند واز انواع و اقسام حمایت های جهانی برخوردارند  تبدیل گشته؟ پاسخش شاید ساده تر از آن باشد که تصور کنید، سالهاست که ایران با سیاست شکار فرصت ها در منطقه خاورمیانه در حال بسط نفوذ خود می باشد در حالی که عربستان سعودی با اشتباهات سیاسی خود پایگاه های بالقوه ای که در اختیارش بود را از دست می دهد.

از افغانستان گرفته تا عراق و سوریه و لبنان و فلسطین و… ، ایران با سیاست خود بدون شلیک یک فشنگ توانست نفوذی را به دست آورد که شاید اگر اشتباهات رقبای آن در منطقه نبود این امر پیش نمی آمد. امروزه هم ایران از همین اشتباهات استفاده می کند تا روابط خود با دیگر کشورها را استحکام بخشد. مثلا قطعا نباید توقع داشت دیدگاه رئیس جمهوری و دولت ایالات متحده آمریکا نسبت به پادشاه بحرین، که به جای حضور در اجلاس کمپ دیوید ترجیح داد در مسابقه اسب دوانی ملکه انگلیس شرکت کند، مثبت باشد. همین امر برای دیگر سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز صادق است. به هر حال کشورها روابط خود را بر اساس یک سری اصول و قواعد متعارف بین المللی می سازند و کشوری می تواند در سطح بین المللی جایگاه داشته باشد که هم این اصول و قواعد را بشناسد هم بتواند برای رسیدن به منافع خود از آنها استفاده کند.

Министр иностранных дел Йемена Риад Ясин на заседании арабского саммита в Шарм-эль-Шейх - اسپوتنیک ایران
کارشناس ایرانی: ایران از کمک رسانی انسانی به یمن دست برنمی دارد

یمن سالهاست حیاط خلوت پشتی ومحل نفوذ عربستان سعودی به حساب می آید. حکومت امامان حوثی برای یمن قرن ها  ثبات و امنیت و شکوفایی در بر داشت. عربستان سعودی چندین جنگ بر علیه یمن برپا کرد و در سال 1964 اختلافات ملی گرایان عرب به رهبری مصر با بنیادگرایان سلفی عرب به رهبری عربستان سعودی منجر به  یک جنگ تمام عیار در این کشور گشت و این کشور دچار تلاطمات سیاسی ای گردید که تا بحال از شر آن خلاص نشده. جالب اینکه عربستان سعودی در آن زمان حامی حوثی ها بود. حتی همین چند سال اخیر وقتی حوثی ها و دیگر گروه های سیاسی بر علیه علی عبد الله صالح ، مهره عربستان سعودی در این کشور، شوریدند عربستان سعودی سیاست به خرج داد و پشت مهره خود را خالی کرد و به مخالفین کمک کرد. اما اینبار یک اشتباه استراتژیک سیاسی بزرگ به خرج داد. در درگیری های اخیر یکی از دلایل سقوط عبدربه منصور هادی خود عربستان سعودی بود چرا که کمک های اقتصادی ای که وعده داده بود ارائه نداد، اجازه نداد یمن وارد شورای همکاری خلیج فارس گردد و اجازه نداد منصور هادی بتواند وعده های خود مبنی بر اجرای انتخابات و برقراری حکومت با ثبات طی دو سال در یمن را به اجرا بگذارد (فراموش نکنید که منصور هادی بصورت توافقی میان گروه های سیاسی یمنی برای ریاست یک حکومت انتقالی دو ساله انتخاب شده بود). اینترنت که در دسترس است و می توانید به مطالب و اخبار گذشته خیلی راحت دسترسی داشته باشید. این بار هم اگر عربستان سیاست به خرج می داد و پشت مردم را می گرفت کل این ماجراها پیش نمی آمد.  اگر به روند سیاسی ای که سالها بر یمن حاکم بود بنگرید متوجه می شوید که ایران هیچ نقشی در روند اتفاقات بوقوع پیوسته در یمن نداشت و تنها مستمسک عربستانی ها برای اتهام حوثی ها به همکاری با ایران این بود که رهبر حوثی ها زمانی یک دوره آموزشی در ایران گذرانده بود. نباید فراموش کرد که حوثی ها جزو ریشه دار ترین قبایل شبه جزیره عربی و همچنین یمن بودند و هستند و خواهند بود و گذراندن یک دوره آموزشی دلیلی بر تبعیت نمی باشد وگر نه پس دیگر هر دانشجویی که مثلا در ایالات متحده و یا دیگر کشورها تحصیل می کند را باید وابسته به آمریکا ویا دیگر کشورها دانست. حد اکثر می توان گفت که دانشجو تحت تاثیر فرهنگی کشور محل تحصیل خود قرار می گیرد.

آمادگی ایران برای جلوگیری از فاجعه ی بشری در یمن - اسپوتنیک ایران
آمادگی ایران برای جلوگیری از فاجعه ی بشری در یمن

جای تعجب دارد که عربستان سعودی با اینهمه آشنایی و اطلاعات و ارتباطات موثقی که با یمنی ها دارد متوجه نشد قیام مردمی در یمن اقتصادی بود و نه سیاسی و تلاش کرد اشتباه سیاسی خود را با گزینه نظامی تصحیح کند در حالی که ایرانی ها سریع متوجه شدند که نیاز مردم یمن اقتصادی است و به یاری اقتصادی مردم یمن شتافتند. اگر عربستان سعودی یک صدم هزینه ای که بابت بمباران مردم یمن کرده بود به عنوان کمک یک کشور مسلمان و عرب به همسایه ای مسلمان و عرب تقدیم مردم یمن می کرد شاید هیچ وقت کار به جایی نمی رسید که امروزه نفرت و انزجار قدیمی از سعودی ها به کینه و دشمنی انتقام جویانه تبدیل گشته. ایران در این راستا حتی یک صد هزارم عربستان سعودی هم خرج نکرده اما وقتی در مقابل بمب های تحریم شده بین المللی کمک های انسان دوستانه تقدیم مردم یمن می کند قطعا دل ها را در آن کشور به دست می آورد. هواپیمای باری کمک های انسان دوستانه ایران به دلیل بمباران هواپیماهای سعودی به یمن نرسید اما همیشه در ذهن مردم یمن می ماند که ایرانی ها در خطرناک ترین شرایط جان خود را به خطر انداختند تا کمک های انسان دوستانه به آنها برسانند. کشتی حامل کمک های انسان دوستانه ایران چه به یمن برسد چه نرسد تاثیر روانی خود را در ذهن مردم یمن خواهد گذاشت. در واقع ایران به هدف خود خواهد رسید.

عربستان سعودی در این شرایط چند راهکار بیشتر ندارد:

1 —به مقررات بین المللی تن دهد (چرا که بر اساس مقررات سازمان ملل یمن رسما در محاصره نیست و نیروهای سعودی حق جلوگیری از پهلوگرفتن کشتی ها در بنادر یمن را ندارند) و اجازه دهد کشتی کمک های انسانی وارد یمن گردد. علی الخصوص که ایران طبق همه مقررات بین المللی هماهنگی های لازم با سازمان ملل و سازمان صلیب سرخ و حتی هلال احمر عربستان سعودی و عمان را انجام داده و محموله کشتی تحت نظارت آنها بارگیری شده. که خوب اینجا ایرانی ها به هدف خود رسیده اند یعنی محاصره را شکسته اند و با دهن کجی به سعودی ها کمک های خود را به یمن می رسانند. قطعا در این صورت کشتی های دیگر هم تشویق خواهند شد به سمت یمن حرکت کنند و محاصره دریایی یمن شکسته خواهد شد.

2 — سعودی ها از ادامه مسیر کشتی جلوگیری به عمل آورند و یا به آن حمله کنند که در صورت حضور نیروی دریایی ایران در کنار کشتی ممکن است مجبور می شوند با نیروی دریایی ایران درگیر شوند و وجهه آنها در جهان عرب همچون اسرائیلی ها خواهد بود که از ورود کشتی حامل کمک های انسان دوستانه ترکیه به غزه جلوگیری کردند. اتفاقی که در واقع به مراتب بیشتر به نفع ایرانی ها خواهد بود تا ضرر. در هر صورت ایران به هدف خود رسیده و وجهه عربستان در یمن و در جهان تخریب خواهد شد. علی الخصوص اگر نیرو دریایی ایران با عربستانی ها درگیر شود قطعا نفوذ و محبوبیت ایرانی ها در یمن دو چندان خواهد شد و عشق به ایران را دیگر نمی شود در یمن جمع کرد.

3 — از آمریکایی ها در این زمینه کمک بخواهد که آنها وارد عمل شود. آمریکایی ها در حال حاضر خواهان این نیستند که خود را وارد درگیری های یمن کنند و بعید است بخواهند با ایرانی ها درگیر گردند و می دانند که در نهایت همان مورد 2 خواهد شد. اما حتی در صورتی که به خواست عربستانی ها تن دهند نتیجه همان مورد دوم خواهد بود. یعنی آمریکایی ها و عربستانی ها به عنوان انسان های ضد بشریت و مخالف انسانیت در میان مردم یمن و جهان قلمداد خواهند شد و ایرانی ها به عنوان مردمانی انسان دوست محبوبیت بیشتری در یمن پیدا خواهند کرد.

4 — در نهایت مثل فرودگاه صنعا بندری که قرار است کشتی ایرانی در آن پهلو بگیرد توسط هواپیماهای عربستان بمباران گردد. که باز هم ایرانی ها به هدف خود خواهند رسید.

نباید فراموش کرد که حمله یا بازرسی کشتی ایرانی این توجیه را به ایران خواهد داد که در خلیج فارس کشتی های دشمنان خود را بازرسی و یا به آنها حمله کند و قطعا در این صورت عربستان سعودی آسیب بیشتری خواهد دید. و توقیف کشتی شرکت مرسک توسط سپاه پاسداران ایران طی هفته های گذشته خود یک پیش پیغام در این زمینه بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала