گزارش و تحلیل

آمریکایی ها نمی توانند بدون موتورهای روسی سر کنند

© AP Photo / Maxim MarmurРакетный двигатель РД-180 на НПО "Энергомаш"
Ракетный двигатель РД-180 на НПО Энергомаш - اسپوتنیک ایران
Telegram
نظامیان آمریکایی سعی دارند خود را از شر تحریم هایی که سیاستمداران امریکا علیه روسیه وضع کرده اند، نجات بدهند.

مساله در موتورهای موشکی روسیه مدل РД-180 است. این موتورها به خوبی کار می کنند و شرکت روسی «انرگوماش» طی سال های طولانی این مدل را به شرکت های امریکایی می فروشد و از آن برای ارسال موشک ها به کره ماه، مریخ، ژوپیتر، پلوتون و همچنین تحقیقات روی خورشید استفاده می کنند. قرارداد میان شرکت روسی و امریکایی در سال 2019 به پایان می رسد. اما هم اکنون وزارت دفاع ایالات متحده امریکا از مجلس کنگره خواسته است که قرارداد را تا سال 2022 تمدید کنند. زیرا امکان جایگزین کردن موتورهای تحت تحریم روسیه با موتور دیگر وجود ندارد.

اولین صحبت ها برای جابجایی موتور РД-180 در ماه ژوئن سال گذشته صورت گرفته است. از طرح هایی صحبت کردند که در فصل پاییز باید ارایه می شدند. حتی قراردادی با شرکت امریکایی به امضا رسید. اما یک هفته نگذشته بود که روشن شد این طرح ها به اجرا در نمی آیند. تمام مدت پاییز دایما اخباری درباره برنامه ها و راه اندازی آنها به چشم می خورد، فاصله کمی تا اجرای آن باقی مانده بود. مجلس کنگره حتی لایحه قانونی مربوط به هزینه های نظامی برای سال 2015 را به تصویب رساند و هزینه های مربوط به موتور  РД-180 روسی خط خورد. اما کار آنطور که تصور می شد پیش نرفت. تحلیلگران در جاهای مختلف اعتراف کردند که کنار گذاشتن موتور روسی یک بازی سیاسی است و سیاستمداران هیچ درکی از مسایل فنی و حتی توسعه استراتژیک ندارند. حتی طراحان امریکایی هم ساکت نماندند و برخلاف نمایندگان مجلس کنگره به خوبی می دانستند که تلاش برای ساخت موتور مشابه امریکایی از سال ها پیش آغاز شده اما نتیجه ای به همراه نداشته است. مهندسین با حالتی نامطمئن می گفتند که فقط برای طراحی این موتور ما نیاز به پنج سال وقت یا حتی بیشتر داریم و بعد مساله تجربهف آزمایش و غیره به میان می آید. اما مهم این است که حتی وقتی مشابه این موتور را بسازیم، متخصصین را مقصر خواهند کرد. سناتور مک کین طرفدار سرسخت کنار گذاشتن موتورهای مدل روسی هم اکنون فرمانده نیروهای نظامی — هوایی امریکا را متهم به عدم فعالیت و بی توجهی می کند. آیا موتورهای روسی تا این اندازه خوب هستند؟ ظاهرا این موتور ها نه تنها خوب که حتی از سایر مدل ها بهتر هم هستند. اگر اینطور نبود، دلیلی برای حفظ قرار داد و حتی تمدید آن تا سه سال دیگر وجود نداشت.

علاوه بر این، نظامیان امریکایی این شانس را پیدا کرده اند که ازحمایت لابی های بانفوذ برخوردار شوند و حتی مورد حمایت افراد عادی در امریکا قرار بگیرند. باید خاطرنشان کرد که از پنجره کنگره در واشنتگن موزه ملی ها فضا و فضانوردی و هزاران کودک و بزرگسال که تمام روز را آنجا سر می کنند، به خوبی مشخص است. به عبارت دیگر، نمایندگان کنگره حدس می زنند که فضانوردی و فضا برای امریکایی هاست. و اگر ناگهان به خاطر مسایل سیاسی، فضای کهکشانی دستخوش مشکل شود، امریکایی ها دلخور خواهند شد. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала