گزارش و تحلیل

پایان معجزه آمریکایی

© Fotolia / Edelweissدکل استخراج نفت
دکل استخراج نفت - اسپوتنیک ایران
Telegram
قیمت های پایین نفت می تواند به معجزه آمریکایی پایان بدهد

برندگان و بازندگان می توانند در هر لحظه ای با هم جا عوض کنند. تقریبا به این شکل می توان وضعیت بازار نفت امروز و فردا را توصیف کرد. مطابق با محاسبات کمپانی تحلیلی آمریکایی « Bloomberg New Energy Finance » هم اکنون قیمت نفت در مقایسه با تابستان سال 2014 میلادی 50 درصد افت کرده است. مطابق با محاسبات آنها آمریکا در فهرست برندگان تقریبا جای اول را بخود اختصاص داده است. اما این فقط نتایج اولیه است. در آینده وضع می تواند تغییر کند و آن سوی تیره خود را نمایان سازد.

آمریکایی ها شادی خود را پنهان نمی کنند: بنزین ارزان در پمپ بنزین ها، حمل و نقل ارزان و کاهش مخارج تولید. نفت ارزان به اقتصاد آمریکا کمک کرد به نتایج موفقیت آمیزی برسد: درآمد اضافی آمریکا 180 میلیارد دلار اعلام می شود. اگر از موضع افراد ساده به این وضع نگریسته شود کاهش قیمت نفت را می توان یک « باضافه» بزرگ دانست. و البته نه فقط برای اقتصاد آمریکا، بلکه برای بسیاری از کشورها.
آندری کیپروویچ تحلیلگر مستقل در این خصوص گفت: از نقطه نظر افراد ساده، وقتی قیمت بنزین و محصولات نفتی و گاز و غیره پایین است، برای همه سودآور است. از سوی دیگر، اقتصاد یا رشد می کند یا افت. شاخص آن، حبابی است که در بازار اقتصادی از حمله در بازار مالی بزرگ می شود و قیمت نفت و گاز را در بر می گیرد. قیمت بازار همه چیز را در بر می گیرد — همه چیز قابل انتظار و باقی چیزها را. از اینرو به نظر من، اکنون هنگام افت شدید قیمت نفت آن کشورهایی برنده می شوند که یا خیلی پیشرفته هستند و یا کسانی که در ازای قیمت های خیلی پایین به استخراج نفت می پردازند. آنها از این وضع لذت می برند. از درآمد حاصله، کشور خود را می سازند و در چارچوب مدل اقتصادی خود پیشرفت می کنند.

حتی برای نروژ با معجزه نروژی آن، کاهش قیمت نفت بدون دردسر نبود. زیرا صادرات نفت حداقل نیمی از صادرات کشور را تشکیل می دهد و سرمایه گذاری در صنعت نفت نزدیک 20 درصد کل سرمایه گذاری در اقتصاد است. از اینرو هم اکنون کارشناسان از این موضوع صحبت می کنند که در سال 2015 میلادی اقتصاد نروژ حداکثر 1 درصد رشد خواهد کرد.
قیمت های پایین نفت می تواند به معجزه آمریکایی پایان بدهد — افزایش بیسابقه نفت شیل که چند سال به معنای واقعی کلمه بازار جهان را منفجر کرد. معادن بیشمار بسته خواهند شد و بدین ترتیب بیکاری افزایش خواهد یافت.
ویکتور مارکوف تحلیلگر ارشد کمپانی «مدیریت کاپیتال» در این خصوص گفت:

اولا آمریکا در استخراج نفت از سوبسید استفاده کرده است که کاهش قیمت نفت باعث تعطیل کارخانه ها خواهد شد. زیرا بخش قابل توجه ذخایر کاری در فراوری معادن نفت شیل، اشتغال دارند و آزادی این افراد از کار باعث افزایش بیکاری در کشور خواهد شد. تأثیر افت قیمت نفت باعث آن می شود تا آمریکا معادن را تعطیل کند. در اینصورت نارضایتی ساکنان افزایش خواهد یافت. طرح رئیس جمهور اوباما و تعطیل معادن نفت شیل ضربه سنگینی برای رئیس جمهور و کاهش سطح محبوبیت او خواهد بود.

به حساب افزایش استخراج معادن شیل ، آمریکا واردات نفت را کاهش داد. کاهش استخراج موجب آن خواهد شد تا ایالات متحده نفت بیشتری وارد کند که این امر باعث افزایش قیمت جهانی نفت خواهد شد.
در این جا دایره بسته خواهد شد. کشورهایی که دیروز پیروزی خود را جشن گرفتند مجبور می شوند به یاد آورند که در شرایط قیمت های بالای « طلای سیاه» چگونه باید زندگی کرد. بدین ترتیب کشورهای تولید کننده نفت از امکان قرار گرفتن در صدر فهرست رتبه بندی جهانی رشد اقتصادی برخوردار خواهند شد. این نیز اساس دیگری برای آن خواهد بود که دوباره برای افت نوبتی قیمت ها آماده شوند. زندگی — یک مارپیچ است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала