ظریف: تحویل اس-300 به ایران تصمیمی کاملا قانونی است

© Sputnik / Vladimir Pesnya /  مراجعه به بانک تصاویر ظریف: تحویل اس-300 به ایران تصمیمی کاملا قانونی است
ظریف: تحویل اس-300 به ایران تصمیمی کاملا قانونی است - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تصمیم روسیه در باره تحویل سیستم های پدافند هوایی اس-300 به ایران را کاملا قانونی خواند و گفت این تصمیم تاثیری بر روند مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 ندارد.

یاداور می شود ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه روز دوشنبه با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سیستم های موشکی پدافند هوایی اس-300 را به ایران لغو نمود. طوری که اعلام شده، این حکم فوری پس از امضای آن اعتبار پیدا کرده است.
قرارداد تحویل سیستم های اس-300 اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 دمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 ژوئن سال 2010 میلادی"، تحویل سیستم های اس ـ 300، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرده بود.
بر اساس حکم ولادیمیر پوتین، تغییراتی در فرمان مورخ ماه سپتامبر سال 2010 وارد شده است که یکی از این تغییرات حذف نکته ای مربوط به تحویل سیستم های اس- 300 است.

سیستم های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. جدیدترین ترین مدل سیستم "اس-300" می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند.

 

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала