واکنش آلمان به اخراج دیپلمات های خود از ایران

© Sputnik / Igor Zarembo /  مراجعه به بانک تصاویر سفیر ایران به وزارت خارجه آلمان فراخوانده شد
سفیر ایران به وزارت خارجه آلمان فراخوانده شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.03.2023
اشتراک
وزارت خارجه آلمان، اخراج دیپلمات های این کشور از ایران را اقدامی "خودسرانه و غیر موجه" از سوی تهران خواند.
به گزارش اسپوتنیک، "ناصر کنعانی" سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که کشورش دو دیپلمات آلمانی را در ارتباط با "دخالت برلین در امور داخلی تهران" اخراج می کند.
وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای به این موضوع واکنش نشان داد:" این اقدام امروز پس از اخراج دو دیپلمات ایرانی در 22 فوریه قابل انتظار بود، اما دولت فدرال اعتقاد دارد که این اقدام به هیچ عنوان موجه و منطقی نمی باشد. المان در واقع با تصمیم اخراج دیپلمات های ایرانی، به حکم "اعدام و نقض گسترده حقوق شهروند آلمانی جمشید شارمهد"، پاسخ مناسبی داده بود".
این وزارتخانه افزود که کارکنان سفارت آلمان که اکنون توسط ایران اخراج شده اند، "علیرغم شرایط سخت روزافزون در ایران، با علاقه و فداکاری به وظایف معمول خود مشغول بودند". این وزارتخانه با بیان اینکه "اخراج این افراد، اقدامی خودسرانه و غیرموجه است"، افزود که در این شرایط از کارکنان سفارت و خانواده های آنها حمایت کامل به عمل خواهد آمد.
خاطرنشان می شود، پیش از این وزارت امور خارجه آلمان، کاردار سفارت ایران را در رابطه با حکم اعدام جمشید شارمهد احضار کرد و دو کارمند سفارت ایران را به عنوان "عنصر نامطلوب" معرفی نمود.
دادگاه انقلاب تهران روز سه شنبه 30 بهمن ماه، جمشید شارمهد یکی از رهبران گروه ضددولتی "تندر" که تابعیت آلمانی نیز داشت را به اعدام محکوم کرد.
جمشید شارمهد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.02.2023
سرکرده گروه "تندر" به اعدام محکوم شد
گروه تندر بیش از 20 سال پیش با نام "انجمن پادشاهی ایران" به منظور احیای حکومت سلطنتی پهلوی که در نتیجه انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 سرنگون شد، فعالیت خود را در ایران آغاز کرد. اعضای این گروه در تلاش برای سرنگونی رژیم کنونی در ایران، عمدتاً به اقدامات تروریستی و خرابکارانه متوسل شدند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала