بشار اسد به عموی تبعیدی خود اجازه بازگشت به سوریه را داد

© Photo / IRNAرفعت اسد، عموی بشاراسد
رفعت اسد، عموی بشاراسد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.10.2021
Telegram
رئیس جمهوری سوریه به عموی تبعیدی خود اجازه داد به عنوان یک شهروند عادی به کشورش بازگردد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای ممانعت از زندانی شدن "رفعت اسد"، عموی خود در فرانسه، اقدامات و اظهارات وی را بخشید و به او اجازه داد به کشور بازگردد. او مانند سایر شهروندان سوریه خواهد بود و هیچ نقش سیاسی یا اجتماعی نخواهد داشت.
وزارت دفاع آمریکا: نیروهایمان را از سوریه خارج نمی‌کنیم - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.10.2021
وزارت دفاع آمریکا: نیروهایمان را از سوریه خارج نمی‌کنیم
روزنامه الوطن نوشت، رفعت پس از بیش از ۳۰ سال حضور در اروپا به عنوان یک مخالف، ظهر پنجشنبه وارد دمشق شد.
رفعت اسد ۸۴ ساله، به اتهام پولشویی در فرانسه تحت محاکمه بود و دادگاه فرانسه رای به توقیف اموال او و ۴ سال حبس را داده بود.
روزنامه الوطن سوریه نوشته است، بشار اسد به عمویش اجازه بازگشت داده تا او در فرانسه زندان نرود. این روزنامه می‌گوید بشار اسد "همه آنچه را که رفعت اسد انجام داده بود بخشید و به او اجازه داد مانند سایر شهروندان سوریه به کشور بازگردد و او هیچ نقش سیاسی یا اجتماعی نخواهد داشت."
رفعت تا پیش از تبعید، دست راست حافظ اسد بود و پس از مرگ برادرش در سال ۲۰۰۰ خود را جانشین قانونی اسد اعلام کرد، اما بشار ریاست جمهوری را بر عهده گرفت. پس از اعتراضات ضد دولتی در این کشور در سال ۲۰۱۱، رفعت به بشار اسد گفت از قدرت کناره گیری کند.
عموی بشار اسد که به عنوان فرمانده نظامی سابق به دلیل سرکوب شورشی در سال ۱۹۸۲ علیه حافظ اسد، پدر بشار اسد از سوی غرب مورد سرزنش قرار می‌گیرد، در سال ۱۹۸۴ بعد از نزاع بر سر قدرت در مورد اینکه چه کسی جایگزین برادر بزرگش حافظ شود، علیه دولت کودتایی نافرجام کرد.
او پس از مهاجرت به اروپا ملک‌های زیادی در فرانسه، اسپانیا و انگلیس خرید اما اموالش پس از چهار سال تحقیقات ضبط شد و در فرانسه با اتهام فساد روبه‌رو شد. 
دو سال قبل رفعت به دلیل اتهام فساد و پولشویی تحت تحقیقات قرار گرفت و مسؤولان فرانسوی دارایی او معادل بیش از ۶۰۰ میلیون یورو را مصادره کردند.
 
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала