رئیس جمهور ترکیه از آمریکا خواست پول جنگنده‌های اف‌۳۵ را پس بدهد

© REUTERS / Presidential Press Officeرئیس جمهور ترکیه از آمریکا خواست پول جنگنده‌های اف‌۳۵ را پس بدهد
رئیس جمهور ترکیه از آمریکا خواست پول جنگنده‌های اف‌۳۵ را پس بدهد - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.10.2021
Telegram
رئیس‌جمهور ترکیه از آمریکا خواسته یا جنگنده‌های اف‌۳۵ را به کشورش تحویل دهد و یا ۱.۴ میلیارد دلار پول ترکیه را برگرداند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از العالم، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از آمریکا خواسته بعد از کنار گذاشتن آنکارا از پروژه ساخت جنگنده اف‌۳۵ مبلغ ۱.۴ میلیارد دلار پول کشورش را برگرداند.
 ترکیه: فشار دائم آمریکا بر سر اس-400 غیر قابل قبول است - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.09.2021
ترکیه: فشار دائم آمریکا بر سر اس-400 غیر قابل قبول است
اردوغان علاوه بر این از «برت مک‌گورک»، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه (غرب آسیا) نیز به دلیل همکاری با شبه‌نظامیان کرد در سوریه انتقاد کرده است.
اردوغان درباره کنار گذاشته شدن ترکیه از پروژه ساخت جنگنده‌های اف‌۳۵ گفت: «ما ۱.۴ میلیارد دلار پرداخت کردیم. این پول چه می‌شود. ما این پول را به سادگی به دست نیاوردیم. یا باید هواپیماهایمان را به ما بدهند و یا پولمان را برگردانند.»
آمریکا بعد از اقدام ترکیه در خرید سامانه‌های پدافند موشکی اس-۴۰۰ ترکیه را از برنامه ساخت جنگنده‌های اف-۳۵ خارج کرد. آنکارا در سال ۲۰۱۷ با مسکو توافقی برای خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ امضا کرد و در سال ۲۰۱۹ چندین محموله از این سامانه به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار را دریافت کرده است.
 ترکیه به دنبال امتناع آمریکا از فروش سامانه‌های دفاع موشکی تصمیم به خرید سامانه‌ های دفاع موشکی اس ۴۰۰ روسیه گرفت و این سامانه را در چند نوبت تحویل گرفت. آمریکا مدعی است که استفاده از اس ۴۰۰ در کنار اف ۳۵ باعث خواهد شد که کدها و فناوری این جنگنده‌‌های مدرن افشا شود.
اردوغان درباره حمایت برت‌مک‌گورک از شبه‌نظامیان کرد گفت: «او در واقع از تروریسم حمایت می‌کند. او رئیس پ‌ک‌ک و YPG است. البته سخنان من مسلماً عده‌ای را نگران خواهد کرد. این را می‌دانیم.»
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала