آمریکا شکست خود در جنگ افغانستان را پذیرفت

© AP Photo / Lauren Victoria Burkeآمریکا شکست خود در جنگ افغانستان را پذیرفت
آمریکا شکست خود در جنگ افغانستان را پذیرفت - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.09.2021
Telegram
مارک میلی، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا اعتراف کرد که ایالات متحده در جنگ افغانستان شکست خورده است.
به گزارش اسپوتنیک، وی این مطلب را در سخنان خود  در جلسه گفت و شنود سنای آمریکا گفته است.
به گفته میلی، این جنگ یک شکست استراتژیک برای ایالات متحده بود. وی گفت: "اما ما این شکست را فقط طی د 20 روز گذشته یا حتی در 20 ماه گذشته متحمل نشدیم." علاوه بر این یک سری تصمیمات استراتژیک بد منجر به رسیدن به این نتیجه شد.
پنتاگون: طالبان همچنان یک گروه تروریستی است - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.09.2021
پنتاگون: "طالبان" همچنان یک گروه تروریستی است
رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده یادآور شد که نیروهای آمریکایی توانستند با گروه تروریستی القاعده (ممنوع در روسیه) مقابله کنند اما نتوانستند از به قدرت رسیدن طالبان (ممنوع در روسیه) جلوگیری کنند. وی تاکید کرد: برای همه ما روشن است که جنگ در افغانستان آنطور که ما می خواستیم به پایان نرسید: طالبان در کابل در قدرت هستند.
پیش از این مارک میلی تجدید حیات القاعده در سه سال آینده را ممکن دانسته بود. وزیر دفاع آمریکا لوید آستین نیز نظری مشابه دارد اما در عین حال خاطرنشان کرد که در حال حاضر فعالیت این سازمان به شدت کاهش یافته است.
در اوایل ماه اوت جنگجویان طالبان (گروه تروریستی ممنوعه در روسیه)  حملات خود را علیه نیروهای دولتی افغانستان افزایش داده، 15 اوت وارد کابل شده و روز بعد اعلام کردند که جنگ به پایان رسیده است. در دو هفته آخر ماه اوت شهروندان غربی و افغانانی که با آنها همکاری می کردند، به صورت جمعی از فرودگاه کابل که تحت حفاظت ارتش آمریکا بود، تخلیه شدند.
شب 31 اوت، ارتش آمریکا فرودگاه کابل را ترک کرد و به حضور نظامی 20 ساله آمریکا در افغانستان پایان داد. در اوایل سپتامبر ترکیب دولت موقت افغانستان به ریاست محمد حسن آخوند که در اولین حکومت طالبان به عنوان وزیر امور خارجه فعالیت می کرد و از سال 2001 تحت تحریم های سازمان ملل متحد بود، اعلام شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала