روند اخذ مجوز سازمان جهانی بهداشت برای واکسن مشترک ایران و استرالیا

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / روند اخذ مجوز سازمان جهانی بهداشت برای واکسن مشترک ایران و استرالیا
روند اخذ مجوز سازمان جهانی بهداشت برای واکسن مشترک ایران و استرالیا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.08.2021
Telegram
واکسن تولید مشترک ایران و استرالیا برای اخذ تاییدیه سازمان جهانی بهداشت ارسال شده و احتمال می رود که تا اواخر شهریور ماه سری اول آن برای تولید آماده شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، هاله حامدی‌فر با اشاره به فاز سوم تست انسانی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و استرالیا گفت: هدف از مطالعه فاز دو در درجه اول، سنجش مجدد ایمنی واکسن در تعداد نفرات بیشتر و بررسی توان واکسن در تحریک سیستم ایمنی است. در مورد اول با توجه به ایجاد سیستمی در مطالعه بالینی اسپایکوژن با گزارش‌گیری آنلاین که مشابه سیستم ثبت عوارض V-Safe در CDC آمریکا است، تا امروز هیچ‌گونه عارضه جدی نداشتیم ولی عوارض خفیفی که قابل پیش‌بینی هم بوده به‌صورت کامل ثبت شده است. در مورد بررسی ایمنی‌زایی، تست‌های متعددی انجام شده است که نتایجی بسیار امیدوارکننده به‌دست آمد و در آینده‌ای نزدیک بعد از اتمام پیگیری لازم، مقاله آن نیز به چاپ می‌رسد تا متخصصان بتوانند با جزئیات بیشتر مطالعه را بررسی کنند.

وی افزود: ما از فروردین در ادامه فاز یک انجام‌شده در استرالیا آماده شروع مطالعه بالینی فاز دو و پیوسته با فاز سه بوده‌ایم اما این اتفاق 16 مرداد رخ داد. بعد از نتایج اولیه فاز دو که متوجه شدیم احتمالاً اسپایکوژن می‌تواند واکسن مؤثری باشد فرآیند تولید میلیونی را شروع کردیم و امیدواریم تا اواخر شهریور ماه سری اول تولید آماده شود.

وی خاطر نشان کرد: برای ورود به لیست واکسن‌های سازمان جهانی بهداشت نیاز است که مطالعه فاز 3 به مرحله مناسبی از فالوآپ (پیگیری) برسد. البته در جلسه‌هایی که در یک ماه قبل توسط وزارت بهداشت گذاشته شد مطالعه فاز یک و دو اسپایکوژن به نمایندگان WHO ارائه شد اما برای درخواست ورود به لیست نیاز به زمان چندماهه است و ما تمام تلاشمان این است که استانداردهایی را در انجام مطالعه رعایت کنیم که این مطالعه، قابل قبول در سطح بین‌المللی و مورد تأیید باشد و از ابتدا با همین هدف مطالعه بالینی را شروع کردیم البته با توجه محدودیت‌هایی که توسط کمیته ملی اخلاق و سازمان غذا و دارو گذاشته شده است، کار مشکل می‌شود چون لزوماً شاخص‌های موردنظر WHO ممکن است با شاخص‌های کمیته ملی اخلاق کشور ما یکسان نباشد. مجدداً جلسه‌ای هم پیش‌ِرو داریم که گزارش تکمیلی به سازمان جهانی بهداشت ارائه دهیم.

انتقاد اتاق بازرگانی تهران از وزارت بهداشت برای کندی در صدور مجوز واردات واکسن - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.08.2021
انتقاد اتاق بازرگانی تهران از وزارت بهداشت برای کندی در صدور مجوز واردات واکسن

حامدی فر به این سؤال که آیا این واکسن در استرالیا تست نشده است، پاسخ داد: فاز اول مطالعه انسانی که ایمنی واکسن قرار است سنجیده شود در استرالیا و روی مردم استرالیا انجام شده است. در مورد فاز دو و سه نیز شرکت وکسین استرالیا شرکتی شبیه به بیونتک آلمان است و خود تولیدکننده انبوه نیست و یک شرکت تحقیقاتی تخصصی در حوزه واکسن است به همین دلیل تولیدکننده اصلی در حجم بالای این واکسن سیناژن است.

عضو هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران توضیح داد: واکسن‌های پروتئینی معمولاً از ایمنی بالاتری برخوردار هستند چون به‌جای تزریق کل ساختار ویروس کشته‌شده، یک پروتئین خاص و خالص به داوطلب تزریق می‌شود و عوارض کمتری دارد ولی اگر بخواهیم در مورد ویژگی اختصاصی از اسپایکوژن صحبت کنیم، این است که اسپایکوژن دو ادجوانت (ادوکس و سی‌پی‌جی) دارد که به اثربخشی ماندگارتر و ایمنی بیشتر واکسن کمک می‌کند، علاوه بر این مورد خط تولید واکسن خطی است که GMP آن توسط اتحادیه اروپا تأیید شده است و می‌توان تکرارپذیری کیفیت در تولید را تضمین کرد، از طرفی اگر بشود این را هم مزیت حساب کرد ما در سال‌های گذشته بزرگترین تولیدکننده داروهای پروتئینی در خاورمیانه بوده‌ایم و برای همین امیدواریم بتوانیم تولید پایدار و رو به افزایشی داشته باشیم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала