گزارش و تحلیل

تکذیب خبر پولشویی ایران با بانک های بحرین

© Flickr / abcdz2000تکذیب خبر پولشویی ایران با بانک های بحرین
تکذیب خبر پولشویی ایران با بانک های بحرین  - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.07.2021
Telegram
دادگاه عالی جنایات جنایی بحرین شش نفر را به جرم مشارکت در پولشویی ۱.۳ میلیارد دلاری توسط بانک‌های ایرانی، از جمله بانک مرکزی ایران، به حبس طولانی مدت محکوم کرد

دادستان بحرین، پنج‌شنبه ۷ مرداد، تاکید کرد که 5 نفر از مسئولان بانک المستقبل هر کدام به ۱۰ سال زندان و متهم ردیف ششم به ۵ سال حبس محکوم شده و هر یک از آنها به پرداخت 1 میلیون دینار بحرینی نیز جریمه شدند.

دادگاه بحرین شش نفر را به اتهام پولشویی برای ایران روانه زندان کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.07.2021
دادگاه بحرین شش نفر را به اتهام پولشویی برای ایران روانه زندان کرد

 دادستان کل بحرین در اقدامی کم‌سابقه در تاریخ این کشور اعلام کرد که بانک مرکزی ایران و ۱۲ بانک ایرانی دیگر را به اتهام دخالت در پرونده پولشویی ۱.۳ میلیارد دلاری تحت پیگرد قضایی قرار گرفته‌اند. دادستان عمومی پرونده در دادگاه‌های بحرین پرونده را دنبال کرده و تا کنون چند حکم بازداشت برای مقامات ایرانی و بحرینی و جریمه ۳۴۵ میلیون دلاری صادر شده است.

در این راستا، اسپوتنیک با حسن هانی زاده، تحلیلگر سیاسی و رسانه ای ارشد و کارشناس مسایل خاور میانه و جهان عرب به گفتگو نشسته است.

آیا ایران آماده پرداخت این مبالغ است؟ یا خواهان تجدید نظر حکم این دادگاه است؟

دادگاه بحرین که این حکم را امضا کرد یک دادگاه کاملا سیاسی با اهداف سیاسی پشت این جریان سازی مالی علیه ایران وجود دارد. بحرین کشوری است که علنا به عادی سازی روابط با اسرائیل اقدام کرده است. و تلاش دارد از طریق فرافکنی و اتهام زنی علیه ایران هم بر جنایات ده ساله خود علیه مردم بی دفاع بحرین سرپوش بگذارد. این کشور در طول 11 سالی که مردم بحرین علیه رژیم ابن خلیفه دست به تظاهرات زدند، بیش از 4 هزار از ازادی خواهان را دستگیر کرده است، تا کنون نزدیک به 800 نفر از جوانان بحرینی به خاطر مطالبات مشروع خود زخمی یا شهید شدند. رژیم آل خلیفه با سرکوب، بدترین جنایات ضد انسانی بر علیه مردم خود مرتکب شده است.

محکومیت بانک مرکزی ایران از سوی دادگاه کیفری بحرین - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.10.2020
محکومیت بانک مرکزی ایران از سوی دادگاه کیفری بحرین

ایران به دلیل همگرایی و همسویی با مردم بحرین همواره با تعامل با دولت بحرین است. لذا اقدامات اخیر بحرین کاملا خارج از جنبه های مالی است. ایران هیچ گونه ارتباطی و انتقال ارز، یا پولشویی با بانک های بحرین صورت نگرفته است. دادگاه فوق در بحرین فاقد مشروعیت لازم برای صدور چنین حکمی است. بحرین یک نظام کاملا بسته ای دارد و ایران نمی تواند از بانک های بحرین دست به پولشویی بزند و این یک اقدام کاملا سیاسی و صرفا برای جریان سازی علیه ایران و انتقام است.

 این حادثه چه تاثیری بر روابط دو کشور بحرین و ایران خواهد گذاشت؟

روابط ایران و بحرین طی یک دهه گذشته، روابط پایداری نبوده است. رابطه نیمه قطع شده است. روابط ایران و بحرین نیمه معقول بوده است، زیرا بحرین همواره سعی دارد فراتر از حجم سیاسی خود علیه ایران جریان سازی کند، ایران به دلیل و جود پایگاه های امریکا و انگلیس در بحرین است که این کشور سیاست این کشورها و عربستان را علیه ایران اعمال می کند. بحرین در سیاست خارجی ایران جایگاه ویژه ای ندارد، لذا برقراری رابطه و یا عدم برقراری ارتباط با بحرین هیچ تاثیری در سیاست خارجی ایران ندارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала