رئیس سیا: طالبان در افغانستان پیروز نخواهند شد

© AP Photo / Saurabh Dasرئیس سیا: طالبان در افغانستان پیروز نخواهند شد
رئیس سیا: طالبان در افغانستان پیروز نخواهند شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.07.2021
اشتراک
رئیس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) گفته است، که روند پیروزی های گروه طالبان در افغانستان نگران کننده است، اما پیروزی های این گروه به معنای سرنگونی دولت در کابل نیست.

به گزارش اسپوتنیک، ویلیام برنز رئیس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا)، درباره درگیری های افغانستان با رادیو عمومی ملی ایالات متحده امریکا گفت: ما شاهد موفقیت های بزرگ نظامی برای طالبان بوده ایم. این روند نگران کننده است، اما تشخیص این نکته مهم است که دولت افغانستان هنوز از قابلیت های قابل توجهی برخوردار است.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.07.2021
آمریکا : از پیشروی طالبان در افغانستان مطلع هستیم

وی افزود: مسئله، همانطور که معمولاً در چنین مواردی اتفاق اراده سیاسی و وحدت رهبری مهم است.

رئیس سیا خاطرنشان كرد: در حال حاضر از نظر نظامی، طالبان در قوی ترین موقعیت از سال ۲۰۰۱ كه رژیم آنها توسط نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری امریكا سرنگون شد، قرار دارند.

با این حال، وی افزود: اکنون کابل توانایی مقاومت دارد، اگرچه این امر به اراده سیاسی نیز نیاز دارد.

برنز تصریح کرد: وضعیت فعلی افغانستان به معنای سقوط اجتناب ناپذیر دولت در کابل نیست.

افزون بر این، برنز گفت، که پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، سیا "ظرفیت قابل توجهی" را برای جمع آوری اطلاعات در مورد فعالیت های تروریستی در آن کشور در آنجا حفظ خواهد کرد.

یادآوری می کنیم، که در افغانستان درگیری بین نیروهای دولتی و شبه نظامیان طالبان در ماه های اخیر شدت گرفته و گروه طالبان مناطق قابل توجهی را در مناطق روستایی تصرف کرده و به شهرهای بزرگ حمله می کنند.

گفتگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان در تاریخ ۱۲ سپتامبر سال ۲۰۲۰ در پایتخت قطر آغاز شد و تاکنون نتیجه ای قابل توجهی نداده است. دولت امریكا از اول ماه می تا یازدهم سپتامبر قول داده است، که با هماهنگی با متحدانش، خروج نیروها از افغانستان را به اتمام برساند.

در سال ۲۰۲۰ مقامات واشنگتن و طالبان اولین توافقنامه صلح را پس از ۱۸ سال جنگ در دوحه امضا کردند. این امر خروج نیروهای خارجی از افغانستان و آغاز گفتگوی میان افغان ها پس از تبادل زندانیان را فراهم می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала