انتقاد ایران از اسرائیل در قرار نگرفتن لیست ناقضان حقوق کودکان

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / انتقاد ایران از اسرائیل در قرار نگرفتن لیست ناقضان حقوق کودکان
انتقاد ایران از اسرائیل در قرار نگرفتن لیست ناقضان حقوق کودکان - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.06.2021
Telegram
نماینده دائم ایران در سازمان ملل، از قرار نگرفتن نام اسرائیل در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان انتقاد کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل، با بیان اینکه حمایت از کودکان، به ویژه دختران در درگیری های مسلحانه یک اصل اساسی اخلاقی و بشردوستانه است، از قرار نگرفتن نام اسرائیل و ائتلاف یمن در لیست سیاه ناقضان حقوق کودکان به‌ شدت انتقاد کرد.

روانچی: تحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه ایران سریعا باید لغو شوند - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.06.2021
روانچی: تحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه ایران سریعا باید لغو شوند

تخت روانچی تصریح کرد: با این وجود، سیستماتیک ترین و فاحش ترین نقض حقوق کودکان در خاورمیانه توسط رژیم اسرائیل در حال انجام است. طبق گزارش سالانه دبیرکل در سال ۲۰۲۰ سازمان ملل ۱۰۳۱ مورد خشونت شدید علیه ۳۴۰ کودک فلسطینی، از جمله کشته شدن ۱۱ نفر، معلولیت ۳۲۴ نفر و بازداشت ۳۶۱ نفر و همچنین ۳۰ حمله به مدارس و بیمارستان ها توسط نیروهای اسرائیلی را مورد تایید قرار داد.

وی اظهار داشت: تنها در جریان جنگ وحشیانه و همه جانبه ۱۱ روزه غزه در ماه می ۲۰۲۱، نیروهای اسرائیلی ۲۵۳ فلسطینی از جمله ۶۶ کودک را کشتند. از جمله در یک مورد، ۱۳ نفر از اعضای یک خانواده بزرگ در زیر آوار خانه خود دفن شدند که بسیاری از آنها کودک بودند و حتی یک نوزاد شش ماهه در میان آنها بود. نیروهای اسرائیلی همچنین ۳۰ مرکز بهداشتی و حدود ۵۰ مدرسه را تخریب کردند. این اقدامات وحشیانه نماد روشنی از نسل کشی، جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت است که اصول اساسی بین المللی را به صورت عمده ای نقض می کند و مسئولیت بین المللی رژیم اسرائیل در قبال این جنایات را به دنبال دارد. بنابراین مقامات این رژیم باید به جرم ارتکاب چنین جنایات فجیعی محاکمه شوند.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: حمایت از کودکان در درگیری های مسلحانه در درجه اول نیاز به پایان دادن به درگیری های فعلی و جلوگیری از شعله ور شدن مجدد آنها و بروز درگیری های جدید و همچنین تضمین اجرای کامل و موثر حقوق بین الملل بشردوستانه توسط طرف های درگیر است.

وی تأکید کرد: بسیار نگران کننده است که طبق گزارش سالانه دبیرکل در مورد کودکان و درگیری های مسلحانه در سال ۲۰۲۰ ، خشونت و نقض حقوق کودکان در درگیری های مسلحانه تداوم داشته است که متأسفانه، بسیاری از این موارد در همسایگی ما و از افغانستان تا یمن تا فلسطین رخ داده است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: نمونه اخیر آن در افغانستان، حمله تروریستی ناجوانمردانه ۸ می ۲۰۲۱ مقابل مدرسه سیدالشهدا در جامعه شیعی هزاره در کابل است که منجر به کشته شدن ۸۵ نفر و زخمی شدن ۱۴۷ نفر دیگر شد که بیشتر آنها دختران دانش آموز بودند.

وی تاکید کرد: همچنین باید از مکانیزم فهرست کردن طرف هایی که حقوق کودکان را در درگیری های مسلحانه نقض می کنند، به طور موثر و بدون تبعیض و انتخاب گزینشی استفاده شود. این که نیروهای اسرائیلی هرگز در گزارش های مربوط به دبیرکل به عنوان ناقض حقوق کودکان در لیست سیاه قرار نگرفته اند و همچنین نام موسوم به ائتلاف موسوم به حمایت از مشروعیت در یمن از صدر آن لیست حذف شده است، جای نگرانی دارد.

تخت روانچی اظهار داشت:  علاوه بر این، به نظر می رسد یکی از عناصری که در گزارش دبیرکل در مورد کودکان و درگیری های مسلحانه به آن پرداخته نشده است عدم ارزیابی در مورد تبعات تحریم های یک جانبه بر حمایت از کودکان در شرایط درگیری است. تحریم ها اغلب باعث وخیم تر شدن اقتصاد شده و شرایط زندگی را بدتر کرده و درنهایت کودکان در معرض جذب توسط گروه های تروریستی قرار گرفته و مجبور به ترک خانه و خانواده شده و به جوامع آواره اضافه میشوند و این وضعیت آنها را از آموزش مناسب، خدمات بهداشتی و موارد مشابه محروم می کند. این عامل مهم شایسته توجه جدی دبیرکل در گزارش های آینده خود است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала