این نوشیدنی در بدن شما معجزه می کند

© Photo / Pixabay / congerdesignاین نوشیدنی در بدن شما معجزه می کند
این نوشیدنی در بدن شما معجزه می کند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.05.2021
Telegram
مصرف آب موجب دفع سموم بدن شده و مزایای بسیاری دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نوشیدن آب برای سلامتی ما ضروری است، ولی میزان دقیق آبی که باید به طور روزانه مصرف کنیم چقدر است و چطور متوجه شویم که آیا بدن ما به اندازه‌ی کافی آب دریافت می‌کند یا خیر؟

مواردی برای کنترل میزان آب دریافتی بدن در زیر آمده است:

 بدن تنظیم می‌شود
اگر به حد کافی آب ننوشید، کمی یبوست ایجاد می‌کند. کم تحرکی، تغییر رژیم‌غذایی، بیماری و حتی استرس می‌تواند به این مشکل بیفزاید. یبوست معمولاً خودبه‌خود ایجاد می‌شود، اما با ورزش، دارو‌های بدون نسخه و البته با نوشیدن آب می‌توان آن را برطرف کرد.

مفاصل بهتر حرکت می‌کند
بخش زیادی از غضروف مفصل را، آب تشکیل می‌دهد که به جذب مواد کمک می‌کند و حرکات استخوان‌ها را در مقابل هم نرم‌تر می‌کند. آب همچنین می‌تواند به ما کمک کند تا دچار نقرس نشویم. 

تعریق‌
همانطور که قطره‌های عرق از روی پوست تبخیر می‌شود، بدن خنک می‌شود. چند ساعت قبل از اینکه برای ورزش از خانه خارج شوید، یکی دو فنجان آب بیشتر بنوشید. در طول تمرین یا هر ۱۵ دقیقه یکبار نیز سعی کنید آب بنوشید.

از کم آبی بدن جلوگیری می‌کند
بدون آب کافی، مایعات زیادی را دفع می‌کنید. همچنین ممکن است سدیم و پتاسیم مورد نیاز بدن را از دست بدهید. این اتفاق به ویژه در گرما رخ می‌دهد. در چنین وضعیتی ممکن است احساس تشنگی کنید، کمتر از حد معمول ادرار کنید و دهانتان خشک شود؛ حتی ممکن است احساس سرگیجه، حواس‌پرتی و گیجی کنید.

این دانه های خوراکی را حتما مصرف کنید - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.05.2021
این دانه های خوراکی را حتما مصرف کنید

کلیه‌ها سالم‌تر می‌ماند
آب باعث می شود که کلیه مواد زائد خون را دفع کند. اگر آب کافی دریافت نکنید، مواد زائد به همراه اسید‌ها جمع می‌شوند و منجر به انسداد کلیه‌ها با پروتئین‌هایی به نام میوگلوبین می‌شود. کمبود آب بدن همچنین می‌تواند منجر به سنگ‌کلیه و عفونت ادراری شود.

حافظه فعال می‌ماند
وقتی بدن کم‌آب است، ممکن است چیزی را به خاطر نیاورید، و نتوانید به راحتی فکر کنید یا تمرکز کنید. لازم نیست حتماً به کم‌آبی جدی دچار شوید. زمانی کم‌آبی اتفاق می‌افتد که کم‌تر آب بنوشید. 

عملکرد بهتر در ورزش
حتی کم‌آبی بدن می‌تواند فرد را خسته کند؛ بنابراین منطقی است که ورزشکارانی که آب از دست رفته خود را با نوشیدن آب و الکترولیت‌ها (مواد معدنی مانند سدیم و پتاسیم) جبران می‌کنند، دمای بدنشان پایین‌تر، عضله بیشتر، قلب قوی‌تر، قدرت حافظه زیادتر و انرژی بیشتری دارند. 

وزن کم می‌کنید
افرادی که روزانه فقط ۲ یا ۳ فنجان آب بیشتر می‌نوشند، در طول روز چربی، قند، نمک و در کل کالری کمتری دریافت می‌کنند. این بدان معنی است که آبرسانی مناسب می‌تواند به فرد در کاهش وزن کمک کند. آب سرعت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد و فضای معده را اشغال می‌کند تا احساس سیری بیشتری حاصل شود.

قلب بهتر کار می‌کند
وقتی به حد کافی آب می‌نوشید، اندام‌ها به راحتی کار می‌کند. در واقع، حتی کمبود آب بدن نیز رگ‌های خونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد (باعث می‌شود کمتر انعطاف‌پذیر باشید) تقریباً مثل سیگار کشیدن است. کم نوشیدن آب، منجر به تولید خون کمتر در بدن می‌شود و فشار خون را پایین آورده و ضربان قلب را افزایش می‌دهد. فقط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا آب به اندازه کافی در بدن توزیع شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала