آمریکا: اگر ایران به اجرای برجام برگردد، واشنگتن نیز به برجام باز خواهد گشت

© AFP 2023 / ALEX HALADAآمریکا: اگر ایران به اجرای برجام برگردد، واشنگتن نیز به برجام باز خواهد گشت
آمریکا: اگر ایران به اجرای برجام برگردد، واشنگتن نیز به برجام باز خواهد گشت - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.03.2021
Telegram
نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل: واشنگتن امیدوار است که ایران موافقت کند تا در نشست تحت حمایت اتحادیه اروپا در مورد آینده برجام شرکت کند.

به گزارش اسپوتنیک، لیندا توماس-گرینفیلد،نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت: واشنگتن آماده است تا به برجام برگردد در صورتی که ایران تعهدات خود در برجام را اجرا نماید.

وی افزود: "ما به دنبال راه هایی هستیم تا ایران را به سمت پیروی از قانون سوق دهیم. اگر آنها این تصمیم را بگیرند، ما آماده هستیم تا مجددا به توافق بپیوندیم."

ظریف: پایان دادن به بازرسی های فوری آژانس، برجام را نقض نمی کند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.02.2021
ظریف: پایان دادن به بازرسی های فوری آژانس، برجام را نقض نمی کند

در سال 2015، گروه 5+1 شامل  کشورهای انگلیس، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و ایران توافق نامه ای را به نام برنامه اقدام جامع مشترک  یا به اصطلاح برجام  امضا کردند که بر اساس آن تحریم های ایران در ازای محدود کردن برنامه هسته ای لغو می شد.

در ماه مه 2018، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفت که به طور یکجانبه از این توافق هسته ای خارج شود و تحریم های سخت علیه ایران را بازگرداند.

در ماه مه 2019، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود در این توافق نامه و کنار گذاشتن محدودیت در تحقیقات هسته ای، سانتریفیوژها و سطح غنی سازی اورانیوم را اعلام کرد.

در پایان سال 2020، قانون "اقدام استراتژیک برای لغو تحریم ها" در ایران به اجرا درآمد که به معنای تشدید فعالیت های هسته ای برای دستیابی به رفع تحریم ها علیه کشور بود: تولید اورانیوم غنی شده (بالای 20٪ )، استفاده از سانتریفیوژهای قدرتمندتر (هزار سانتریفیوژ IR-2M  و حداقل 174 سانتریفیوژ IR-6 و قطع دسترسی های تکمیلی آژانس انرژی هسته ای در صورتی که تهران نتواند آزادانه نفت را معامله کند و معاملات مالی انجام دهد.

در عین حال، توافق هسته ای فقط شامل استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 و غنی سازی اورانیوم در سطح 3.67٪ می شد. در تاسیسات هسته ای در فردو و نطنز، در حال حاضر 492 دستگاه IR-2M نصب شده است که از قبل گازرسانی شده و 492 سانتریفیوژ دیگر از این نسل در حال نصب است. دو آبشار کامل سانتریفیوژ IR-4 نصب شده و زیرساخت ها برای دو آبشار سانتریفیوژ IR-6 در فردو در حال نهایی شدن است.

در ژانویه 2021، دانشمندان هسته ای ایران غنی سازی اورانیوم را به 20 درصد رساندند. در 23 فوریه 2021، ایران دسترسی های بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای را محدود کرد. تهران سه ماه به آمریکا فرصت داد تا تحریم ها را لغو نماید تا دسترسی بازرسان آژانس انرژی هسته ای به برخی از تأسیسات هسته ای مجددا برقرار شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала