پارلمان اروپا خواستار ممنوعیت فروش سلاح به عربستان و امارات شد

© Sputnik / Vladimir Fedorenkoپارلمان اروپا خواستار ممنوعیت فروش سلاح به عربستان و امارات شد
پارلمان اروپا خواستار ممنوعیت  فروش سلاح به عربستان و امارات شد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.02.2021
Telegram
پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که خواستار ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل ازالعالم، پارلمان اروپا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به دلیل نقض حقوق بشر در یمن ممنوع کنند.

در این قطعنامه‌ که به تصویب پارلمان اروپا رسید اقدام آلمان در منع فروش سلاح به عربستان و اقدام امارات در اعمال تحریمی مشابه برای فروش سلاح به امارات و عربستان را یادآوری کرده است.

 آمریکا: اقدامات ایران در یمن به تشدید تنش ها کمک می کند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.02.2021
آمریکا: اقدامات ایران در یمن به تشدید تنش ها کمک می کند

قانونگذاران اروپا خاطرنشان کرده‌اند اقدام برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ادامه دادن فروش سلاح به این دو کشور نقض موضع مشترک شورای اروپا به شمار می‌رود.

این قطعنامه علاوه بر این از تصمیم آمریکا برای متوقف کردن فروش سلاح به عربستان سعودی و معلق کردن انتقال جنگنده‌های اف‌۳۵ به امارات متحده عربی استقبال کرده است.

نمایندگان پارلمان اروپا به علاوه از اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو آن خواسته‌اند «از همه ابزارهای در دسترس برای پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر استفاده کنند». آنها همچنین خواستار اعمال تحریم‌های هدفمند علیه ناقضان حقوق بشر شده‌اند.

تصویب این طرح در شرایطی صورت گرفته که یک سازمان حقوق بشری از استفاده ارتش سعودی و شبه‌نظامیان وابسته به ریاض از سلاح‌های بلژیکی در جنگ یمن خبر داده، آن هم در شرایطی که مقامات بلژیکی ادعا می‌کنند سلاح‌های صادراتی این کشور به دولت سعودی صرفا در داخل عربستان و توسط نهادهای امنیتی به کار برده می‌شوند.

به نوشته وبگاه ویکیلیکس سعودی، سازمان حقوق بشری Vredesactie در گزارشی نوشت که مقامات بلژیکی مدعی هستند که سلاح‌های صادراتی به عربستان صرفا برای استفاده گارد ملی و گارد پادشاهی هستند، اما طی مستندانی فاش شده است که این سلاح‌ها در درگیری‌های منطقه «وادی الجباره» در یمن استفاده می‌شود.

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ کشور یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مورد قبول جامعه جهانی به قدرت در یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده است.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала