ابهامات در مورد برخورد صاعقه با مدرسه کانکسی در خوزستان

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ابهامات در مورد برخورد صاعقه با مدرسه کانکسی در خوزستان
ابهامات در مورد برخورد صاعقه با مدرسه کانکسی در خوزستان - اسپوتنیک ایران
اشتراک
در پی برخورد صاعقه با یک مدرسه کانکسی در استان خوزستان و بر جای گذاشتن 6 مجروح، ابهاماتی در مورد وضعیت این افراد و عملکرد مسئولین در فضای مجازی مطرح شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، دوشنبه 29 دی‌ ماه حدود ساعت 22 برخورد صاعقه با مدرسه­‌ای کانکسی در منطقه چشمه‌شیرین و کنگرستان بخش سردشت، شهرستان دزفول در استان خوزستان، باعث سوختگی و آسیب‌دیدگی سه معلم و سه دانش‌آموز این مدرسه شد.

گزارش ‌های دریافتی در مورد این حادثه حاکی از این است که از میان شش مجروح این حادثه، وضعیت چهار نفر بحرانی و در بخش مراقبت­‌های ویژه بستری هستند؛ در این میان اطلاع­‌رسانی ناقص و مبهم وزارت آموزش و پرورش و اداره­‌کل آموزش و پرورش خوزستان به ابهامات در خصوص این حادثه ناگوار و رعایت ایمنی در مدارس کانکسی افزوده است.

گفتنی است که مجروحان این حادثه شامل سه معلم و سه دانش‌آموز 14، 16 و 17 ساله بوده‌­اند؛ آخرین وضعیت چهار مجروح این حادثه که در بخش مراقبت‌­های ویژه بیمارستان بستری شده‌­اند، به‌شرح زیر است:

حسین رضایی میرقائد با 95 درصد سوختگی به بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) اصفهان منتقل و در بخش مراقبت­‌های ویژه بستری است.
دانش‌آموزی با 84 درصد سوختگی در بخش مراقبت‌­های ویژه بیمارستان سوانح سوختگی آیت­‌الله طالقانی اهواز بستری است.
همچنین معلم دیگری با 57 درصد سوختگی، و دانش‌­آموزی با 36 درصد سوختگی در بخش مراقبت­‌های ویژه بیمارستان سوانح سوختگی آیت­‌الله طالقانی اهواز بستری هستند.
یک معلم دیگر نیز با سوختگی کمتر از 50 درصد در بیمارستان سوانح سوختگی آیت­‌الله طالقانی اهواز بستری است.
اطلاعی از وضعیت مجروح ششم (دانش‌آموز) در دست نیست.

خبرگزاری تسنیم درباره بی اطلاعی مسئولین آموزش و پرورش درباره زمان این حادثه می‌نویسد:

" شاید بتوان گفت نخستین خبر درباره وقوع این حادثه توسط خبرگزاری ایرنا در ساعت 14:08  سه‌شنبه 30 دی‌ماه با کد خبر 84188249 مخابره شده و زمان وقوع حادثه را دوشنبه 29 دی‌ ماه حدود ساعت 22 اعلام کرده است، در حالی که در اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش، زمان وقوع این حادثه 7 ساعت بعد از انتشار خبر آن، یعنی ساعت 21 روز سه‌شنبه ذکر شده است! آیا وزیر و مدیران وزارت آموزش و پرورش از زمان وقوع حادثه در مدرسه زیرمجموعه خود اطلاعی نداشته‌اند؟

در حالی که سنین 14، 16 و 17 ساله دوره نوجوانی محسوب می‌شود و انتظار می­‌رود افراد در این سن دانش­‌آموز باشند اما در اطلاعیه وزارت آموزش و پرورش بدون ذکر عنوان دانش‌آموز، از این افراد با عنوان جوانانی که برای کمک آمده­‌اند، یاد شده است! جالب‌تر اینکه در اطلاع‌رسانی‌های انجام‌شده از سوی این وزارتخانه هیچ صحبتی از وضعیت دانش‌آموزان به‌ویژه دانش‌آموزی که گفته می‌شود در زمان حادثه برای معلمان غذا برده و هم­‌اکنون با 84 درصد سوختگی وضعیت وخیمی دارد، نشده است."

خبرگزاری تسنیم با اشاره به اخبار منتشر شده در فضای مجازی به این گمانه‌زنی اشاره می‌کند که گویا وزارت آموزش و پرورش به این دلیل که حادثه خارج از ساعت اداری اتفاق افتاده و حضور افراد غیرمعلم برای امداد بوده است و نه تحصیل، نمی‌خواهد مسئولیت هزینه­‌های درمانی و آسیب وارده به این نوجوانان را تقبل کند، لذا از عنوان دانش‌آموز برای آنها استفاده نمی‌کند.

به‌نظر می‌رسد فارغ از اینکه این نوجوانان، دانش‌آموز یا ترک‌تحصیل‌کرده باشند، عامل آسیب‌دیدگی آنها، مدرسه کانکسی ناایمن (فاقد تجهیزات ایمنی مانند صاعقه‌گیر) بوده است و اگر حضور آنها همراه با اهالی روستا برای امدادرسانی به معلمان نبود، شاید وزارت آموزش و پرورش هم‌اکنون با عواقب ناگوارتری مواجه می‌‌شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала