گزارش و تحلیل

راز پرواز پنهانی نتانیاهو به عربستان فاش شد

© REUTERS / Pool / Ohad Zwigenbergراز پرواز پنهانی نتانیاهو به عربستان فاش شد
راز پرواز پنهانی نتانیاهو به عربستان فاش شد  - اسپوتنیک ایران
Telegram
بنیامین نتانیاهو به عربستان سعودی سفر کرد و در آنجا با محمد بن سلمان و مایک پمپئو دیدار نمود.

اسپوتنیک به نقل از رای الیوم چاپ لندن می نویسد: وزیر امور خارجه عربستان سعودی خبر دیدار غیررسمی پمپئو با نخست وزیر اسرائیل و ولیعهد عربستان در شهر نئوم در ساحل دریای سرخ را تکذیب کرد. در حالی که اسرائیلی ها سکوت نکردند.

همه رسانه های دولتی و مستقل اسرائیل نشست سه جانبه در باره عادی سازی روابط را که محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان سعودی ، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در آن حضور داشتند، تأیید کردند. این جلسه یکشنبه گذشته در شهر نئوم در ساحل دریای سرخ برگزار شد. با این حال فیصل بن فرحان ، وزیر خارجه عربستان سعودی ، گزارش های مربوط به این دیدار را در توئیتر خود تکذیب کرد.

دفتر نتانیاهو این گزارش را به طور رسمی تأیید نکرد ، اما آن را نیز تکذیب نکرده گفت: "بدون تفسیر".  ولی  یوآف گالانت ، وزیر آموزش و پرورش و عضو كابینه امنیتی اسرائیل به رادیو ارتش اسرائیل گفت: "این همان دستاوردی است كه اجداد ما آرزوی آن را داشتند. اسرائیل مورد استقبال گرم اهل سنت قرار گرفت. محوری دارد شکل گیری می کند که شامل ایالات متحده ، اسرائیل و همه مخالفان افراط گرایی شیعه ایران است."

چنین اقدامات عربستان سعودی می تواند در بلند مدت عواقب جدی داشته باشد. محمد بن سلمان ، ولیعهد عربستان سعودی ، از همان روزهای نخست حضور در قدرت، روند صلح با اسرائیل را ترویج می کند. او از "معامله قرن" حمایت می کند و همچنین از دولت ترامپ و دامادش جارد کوشنر حمایت مالی می نماید. ما هرگز نشنیده ایم كه ولیعهد عربستان سعودی اشغال اسرائیل ، ساخت شهرک ها، یهودی سازی قدس و جنایات جنگی اسرائیل در کرانه باختری و نوار غزه را محکوم کند. اما ما دیده ایم که عربستان سعودی تحت رهبری ابن سلمان فضای هوایی خود را به روی هواپیماهای اسرائیلی باز کرده و از توافق نامه هایی برای عادی سازی روابط اسرائیل با امارات ، بحرین و سودان پشتیبانی می کند. علاوه بر این ، او تمام تلاش خود را بکار برده تا کسی به طور مستقیم یا غیرمستقیم به اسرائیل و مذهب آن توهین نکند. شاید رهبری عربستان سعودی حدس می زند که لابی صهیونیستی به آن کمک کند تا با طرح بایدن مقاومت کند. بایدر برابر برنامه های جو بایدن که  بایدن می خواهد   فروش سلاح به پادشاهی به دلیل جنایات جنگی ائتلاف سعودی در یمن قطع کند و قول می دهد پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی و کلیه پرونده های مربوط به این جنایت را مجدداً آغاز کند. وی به دنبال بازگشت به توافق هسته ای با ایران است و بر این اساس، قصد دارد تحریم های اقتصادی علیه ایران را لغو کند. اما یادآوری می کنیم که لابی صهیونیستی مانع مذاکره مخفیانه در باره توافق هسته ای برای دولت اوباما و انعطاف پذیری آن در پشت متحدان آمریکایی – اسرائیل و عربستان سعودی نشد.

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی - اسپوتنیک ایران
اولین واکنش رسمی عربستان به خبر دیدار نتانیاهو و بن سلمان

نظرسنجی ها تأیید می کنند که اکثریت قریب به اتفاق سعودی ها و سایر مردم عرب و مسلمان به ویژه در مصر ، اردن ، امارات و بحرین با عادی سازی روابط با اسرائیل مخالف هستند. اگر آنها مورد آزار و اذیت قرار نگرفته بودند، آنها به قصد ابراز اعتراض به خیابان ها می ریختند.

تجربه گذشته به ما آموخته است که همه چیز به تدریج و از طریق نشت های ویژه ای که در آشپزخانه های "تبلیغاتی" اسرائیلی و آمریکایی تهیه می شود، اتفاق می افتد. بنابراین جای تعجب نیست که رسانه های اسرائیلی از بازدید بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و رئیس موساد از نئوم عربستان خبر دادند. به دنبال آن وزیر خارجه عربستان سعودی این گزرش راتکذیب کرد. اما او بدون شک از این نشست از قبل اطلاع داشته است، در غیر این صورت چرا دولت عربستان سعودی برای تکذیب این شایعات کنفرانس مطبوعاتی بین المللی را برگزار نکرد؟

عربستان بیشترین ضرر را از عادی سازی روابط با اسرائیل   خواهد دید، زیرا ریاض بقایای شهرت و رهبری خود را در جهان اسلام از دست خواهد داد. ریاض مجبور است همراه با اسرائیل علیه برادر شیعه خود دست به اقدام بزند که توسط کسانی که می خواهند معبد ادعایی سلیمان را در زیر مسجد الاقصی بسازند، شیطانی می شود.

 خانواده سلطنتی حاکم بر عربستان سعودی - حامی دو مسجد مقدس در مکه و مدینه، بر فصول حج و عمره نظارت می کند. بنابراین، مشکلات بزرگی در انتظار آن است. به عنوان مثال، دو میلیارد فرد مسلمان می توانند در مناطق مختلف جهان قیام کنند. آنها نمی توانند با این واقعیت سازگار باشند که نگهبان الحرمین متحد کسانی خواهد بود که مسجد الاقصی را اشغال می کنند، مسلمانان فلسطین را می کشند و می خواهند در جهان اسلام تفرقه بیندازد.

شاید برخی از کسانی که از عادی سازی حمایت می کنند بر این باورند که ملت عرب اکنون در بدترین وضعیت خود قرار دارد و این امر دلیل بر کنار گذاشتن اصول اخلاقی و دینی است. ما به این افراد می گوییم: آنچه می خواهید انجام دهید، اما در آن صورت بسیار پشیمان خواهید شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала