پدیده خطرناک در یک سیارک که زمین را تهدید می کند

CC0 / / پدیده خطرناک در یک سیارک که زمین را تهدید می کند
پدیده خطرناک در یک سیارک که زمین را تهدید می کند - اسپوتنیک ایران
Telegram
دانشمندان پدیده خطرناکی برای زمین را در سیارک آپوفیس شناسایی کردند.

به گزارش اسپوتنیک، دانشمندان انستیتوی نجوم دانشگاه هاوایی تغییراتی را در سرعت سیارک بزرگ آپوفیس کشف کرده اند که تهدیدی بالقوه برای زمین است. شتاب ضعیف، که می تواند به یک نزدیکی بیش از اندازه در سال 2068 کمک کند، ناشی از تابش حرارتی ناهمگن از سطح جسم است. ستاره شناسان نتیجه گیری های خود را در بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در وب سایت این موسسه آموزشی ارائه دادند.

محققان این سیارک را از طریق تلسکوپ نوری 8.2 متری سوبارو در رصدخانه Mauna Kea مشاهده کردند. آنها موفق به مشاهده اثر به اصطلاح یاركوفسكی شدند - پدیده ای كه در آن یک سیارک به علت تشعشع حرارتی ناشی از سطحی كه توسط خورشید گرم می شود، ضربه واكنش ضعیفی دریافت می كند. این حرکت کافی است تا Apophis با سرعت 170 متر در سال از مدار خود خارج شود. این بزرگی کافی است تا پیش بینی دقیق مسیر سیارک در سال 2068 غیرممکن شود.

آپوفیس به اندازه کافی به زمین نزدیک است. در 13 آوریل 2029، با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود، زیرا در مدار پایین زمین در فاصله 37 هزار کیلومتری (تقریباً 10 برابر نزدیک تر از ماه) از کمربند ماهواره های ارتباطی عبور خواهد کرد، اما در حال حاضر خطری برای زمین نخواهد داشت. مشاهدات بیشتر باید به تعیین احتمال برخورد در نیمه دوم قرن 21 کمک کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала