جزئیات طرح ایران برای حل مناقشه قره‌ باغ

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / جزئیات طرح ایران برای حل مناقشه قره‌ باغ
جزئیات طرح ایران برای حل مناقشه قره‌ باغ - اسپوتنیک ایران
Telegram
سیدعباس عراقچی پس از ورود به باکو، پایان‌ دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان، ترک مخاصمه و شروع گفتگو‌ها با کمک کشورهای تاثیرگذار، کمک کننده و تضمین کننده صلح را از عناصر مهم در طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره‌ باغ خواند.

به گزارش اسپوتنیک، سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، که به منظور انجام سفر منطقه ‌ای به منظور حل مناقشه قره باغ و طرح ابتکاری ایران برای حل این مناقشه و در اولین مقصد این سفر سه شنبه شب در رأس هیأتی وارد باکو شد، پس از ورود، بخش ‌هایی از طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به مناقشه بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان را اعلام کرد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان - اسپوتنیک ایران
آذربایجان ارمنستان را به گلوله باران منطقه تارتار متهم کرد

فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران در خصوص این سفر گفت: این سفر در چارچوب یک سفر دوره ‌ای به آن دسته از کشور‌های منطقه که در پایان دادن به درگیری ‌های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاثیرگذار هستند صورت می‌ گیرد و هدف اصلی سفر ارائه ابتکار پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل این مخاصمه و رسیدن به صلح پایدار دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و به تبع آن منطقه است.

وی افزود: چارچوب این طرح ابتکاری آماده شده و در این سفر با مقامات جمهوری آذربایجان به مشورت گذاشته می‌شود و این طرح در چند مرحله می‌تواند اوضاع را به یک صلح پایدار برساند و به اختلافات موجود و البته به اشغال جمهوری آذربایجان پایان دهد.

عراقچی موضوع پایان دادن به اشغال اراضی جمهوری آذربایجان را عنصری مهم در طرح ابتکاری ارائه شده ایران برشمرد و اضافه کرد: حقوق اقلیت‌ ها و حقوق بشردوستانه هم پایه دیگر این طرح را تشکیل می ‌دهند.

وی گفت: ترک مخاصمه و شروع گفتگو‌ها با کمک کشور‌های تاثیرگذار، کمک کننده و تضمین کننده صلح از دیگر عناصر این طرح است.

وی افزود: ما در این خصوص با کشور‌های منطقه دیدار و مشورت خواهیم کرد تا با رایزنی ‌هایی که صورت می ‌گیرد این طرح بتواند به نقطه‌ ای برسد که قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه همچنین از جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و نزدیک یاد کرد و افزود: روابط گرمی بین ما وجود دارد و ما همواره از تلاش جمهوری آذربایجان برای آزادسازی شهرها و مناطق اشغالی اش حمایت کرده ایم و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و بقیه کشور‌ها در منطقه و تغییر ناپذیری مرز‌ها یک اصل مهم و خدشه ناپذیر است که باید همچنان حفظ شود.

فرستاده ویژه رئیس جمهور به باکو افزود: ما در گذشته تلاش‌ های زیادی برای صلح در منطقه کرده‌ ایم و به این تلاش ‌ها ادامه می‌ دهیم و امیدواریم که در این سفر هم با دوستان خود در جمهوری آذربایجان بتوانیم به تفاهم برسیم که این تفاهم به اجرایی شدن این طرح کمک خواهد کرد.

سید عباس عراقچی و هیأت همراه امروز چهارشنبه با مقامات جمهوری آذربایجان از جمله جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه، خلف حلف اف معاون وزیر امور خارجه، حکمت حاجی اف دستیار رئیس جمهوری آذربایجان و شاهین مصطفی یف معاون نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌گو خواهد کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала