تحلیلگر آمریکایی: ترامپ برای دستکاری نتایج انتخابات آماده شده

© AP Photo / John Raouxتحلیلگر آمریکایی: ترامپ برای دستکاری نتایج انتخابات آماده شده
تحلیلگر آمریکایی: ترامپ برای دستکاری نتایج انتخابات آماده شده - اسپوتنیک ایران
Telegram
تحلیلگر آمریکایی اذعان داشت: رئیس جمهوری آمریکا برای دستکاری و تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آبان ماه، برنامه‌ ریزی کرده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، دنیل لزار نویسنده و روزنامه نگار مستقل آمریکایی روز سه شنبه در گفتگویی وضعیت سیاسی آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری را بسیار حساس و شکننده توصیف کرد و افزود: اگر فاصله بایدن با ترامپ در روز انتخابات اندک باشد، دونالد ترامپ از ابزار و بهانه‌ های مختلفی برای تغییر نتایج به سود خود بهره خواهد بُرد.

ترامپ گفت به جز بایدن با چه کسی در حال مبارزه است - اسپوتنیک ایران
ترامپ گفت به جز بایدن با چه کسی در حال مبارزه است

وی با اشاره به وسعت و پیچیدگی ‌های بروکراتیک و اداری رای‌ گیری و شمارش آن در ایالات متحده ادامه داد: مشکل این است که قانون اساسی آمریکا از ۱۷۸۷ آن ‌طوری که باید تغییر نکرده و به روز نشده است. ما بیش از ۱۰ هزار حوزه محلی انتخاباتی داریم. برای همین روند رای گیری بسیار پر حاشیه و آشفته است و در این میان انواع اشتباه و خرابکاری سهوی و عامدانه رخ می‌دهد.

این تحلیلگر آمریکایی اضافه کرد: اگر ترامپ به دنبال زیر سوال بردن انتخابات باشد، همه طور بهانه‌ ای دارد که این کار را انجام بدهد.

لزار تصریح کرد: دشوار بتوان تصور کرد که پس از انتخابات، کشور شاهد بحران و درگیری نشود. نظام (انتخاباتی) این‌ قدر پراکنده و پر چالش است که نمی ‌توان تصور کرد چگونه دعوا و کشمکش بر سر نتایج شروع نشود. از این جهت به نظرم، خشونت و درگیری دور از انتظار نیست.

وی تاکید کرد: در سال ۲۰۱۶، هیلاری کلینتون رای عددی بیشتری از ترامپ آورد اما نتوانست الکترال کالج را ببرد. در این انتخابات، بایدن نیاز دارد که به شکل قاطع آرای بیشتری از ترامپ به دست آورد. در غیر این صورت جنجال و دعوا بر سر نتایج در انتظار خواهد بود.

این روزنامه ‌نگار آمریکایی اظهار کرد: کشمکش بر سر شمارش آرا و دعوای حقوقی آغاز شده است و این موضوع به کف خیابان‌ ها کشیده خواهد شد. بنابراین تنها راه پیروزی برای بایدن، برنده شدن با فاصله زیادتری از ترامپ خواهد بود. در غیر این صورت، ترامپ زیر بار نتایج نخواهد رفت و طرفدارانش را به خیابان خواهد آورد.

لزار با تاکید بر اینکه نمی ‌توان نظرسنجی‌ ها در آمریکا را نشانه جلوتر یا عقب ‌تر بودن یکی از ۲ نامزد انتخابات دانست، گفت: در این نظرسنجی ‌ها، عده ای می ‌گویند که به ترامپ رای نمی‌ دهند، اما آنها در عمل رای به ترامپ خواهند داد. برای همین، نباید روی نظر سنجی ‌ها حساب کرد. هیچ چیزی را نمی‌ توان تا لحظه آخر قطعی دانست.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در حال برگزاری است، روز ۱۳ آبان به عنوان روز اصلی رای‌ گیری خاتمه خواهد یافت و نتایج قطعی آن در ماه دسامبر مشخص می ‌شود.

امسال به دلیل کرونا، رای‌گیری پستی هم طرفداران زیادی پیدا کرده است و همین مساله باعث شده است تا ترامپ نسبت به نتایج آن تردید ایجاد کند.

وی بایدن را بدترین رقیب انتخاباتی دانست و گفت در صورت شکست از وی باید کشور را ترک کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала