قره‌باغ، باکو را به تلاش برای تصرف یک مخزن سد در مرز با ایران متهم نمود

© REUTERS / David Mdzinarishviliقره‌باغ، باکو را به تلاش برای تصرف یک مخزن سد در مرز با ایران متهم نمود
قره‌باغ، باکو را به تلاش برای تصرف یک مخزن سد در مرز با ایران متهم نمود - اسپوتنیک ایران
Telegram
مشاور رئیس جمهور دولت خودخوانده قره‌باغ اظهار داشت که نیروهای مسلح آذربایجان در تلاش برای تصرف یک مخزن سد در مرز با ایران هستند.

به گزارش اسپوتنیک، دیوید بابائیان، مشاور رئیس جمهور دولت خودخوانده قره‌باغ روز چهارشنبه اظهار داشت که در جریان درگیری قره باغ، نیروهای مسلح آذربایجان در تلاشند یک مخزن سد واقع در مرز با ایران را در اختیار بگیرند یا به آن آسیب برسانند.

قره‌باغ، دودی که به چشم ایران خواهد رفت - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
قره‌باغ، دودی که به چشم ایران خواهد رفت

بابائیان در جریان یک جلسه که از طریق شبکه اجتماعی فیس‌بوک پخش شد، اعلام داشت: اخیراً، یکی از اهداف مهم ماشین نظامی آذربایجان-ترکیه مخزن سد است که بر روی رودخانه ارس در حوالی پل های خدافرین واقع شده است. این یک مخزن سد بسیار بزرگ است که با بودجه ایران ساخته شده و عمدتا توسط طرف ایرانی استفاده می شود.

به گفته وی، این تسهیلات امکان تأمین آب مناطق شمالی ایران را در برابر کاهش منابع آبی این کشور فراهم می‌کند. بابائیان مدعی شد که باکو اکنون "در تلاش است تا مخزن سد را بدست آورد". وی بیان داشت که "نیروهای مسلح ما، ارتش دفاعی و داوطلبان، اجازه نمی‌دهند که به این هدف برسند".

مشاور رئیس جمهور دولت خودخوانده قره‌باغ بیان داشت: این احتمال وجود دارد که آنها سعی در آسیب رساندن به مخزن داشته باشند که این امر منجر به فاجعه زیست محیطی خواهد شد و برای ایران، این موضوع ضرر بسیار بزرگ اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی خواهد بود.

وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان روز جمعه 9 اکتبر به دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وارد مسکو شدند. مذاکرات آنها بیش از 10 ساعت به طول انجامیده و با تصویب یک توافق نامه به پایان رسید. این توافقنامه شامل چهار نکته برای حل اختلاف است. از جمله طرفین از ساعت 12:00 امروز 10 اکتبر در راستای اهداف انسان دوستانه و برای مبادله اسرای جنگی و سایر زندانیان و اجساد کشته ها آتش بس از طریق میانجیگری کمیته بین المللی صلیب سرخ را اعلام کردند. باکو و ایروان  همچنین توافق کردند که "مذاکرات اساسی با هدف دستیابی به یک توافق صلح  در اسرع وقت" آغاز شود. در عین حال  طرفین تغییر ناپذیری چارچوب مذاکرات در مورد مسئله قره باغ را مورد تأیید قرار دادند. متاسفانه دیرتر وزارتخانه های دفاع ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را بارها به نقض آتش بس در قره باغ متهم کرده اند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала