پروسه استیضاح رئیس جمهور قرقیزستان آغاز به کار کرد

© REUTERS / Pool/Vyacheslav Oseledkoپروسه استیضاح رئیس جمهور قرقیزستان آغاز به کار کرد
پروسه استیضاح رئیس جمهور قرقیزستان آغاز به کار کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
روند استیضاح رئیس جمهور قرقیزستان، سورنبای جینبکف آغاز به کار کرد.

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس اعلام کنیبک ایمانالیف، معاون حزب مخالف آتا-مکن، نمایندگان پارلمان قرقیزستان روند استیضاح را علیه رئیس جمهور، جینبکوف آغاز کردند.

وی گفت: " برخی از نمایندگان استیضاح را امضا كردند. روشی بسیار پیچیده وجود دارد، اما می توان گفت كه این روند راه اندازی شده است."

طبق این قانون، تصمیم مجلس در مورد اتهام رئیس جمهور برای برکناری وی از سمت باید با اکثریت تعداد نمایندگان به ابتکار حداقل یک سوم گرفته شود. همچنین این مستلزم نتیجه گیری کمیسیون ویژه ای است که توسط پارلمان ایجاد شده است. سپس برکناری رئیس جمهور از سمت باید با اکثریت حداقل دوسوم تعداد نمایندگان و حداکثر سه ماه پس از طرح اتهام علیه رئیس جمهور تصویب شود. اگر در این مدت تصمیمی اتخاذ نشود، اتهام منتفی تلقی می شود.

نمایندگان مجلس به دعوت همکاران خود که در شورای هماهنگی اعتماد عمومی هستند، عصر چهارشنبه برای جلسه جمع شدند. محل ملاقات مخفی نگه داشته شد تا تحت فشار معترضان قرار نگیرد.

روز دوشنبه، اعتراضات گسترده ای در قرقیزستان آغاز شد که با نتایج انتخابات پارلمان این کشور که در 4 اکتبر برگزار شد، مخالف است. پس از درگیری شدید بین معترضین و نیروهای امنیتی، معترضین ساختمان پارلمان کشور را که محل استقرار ریاست جمهوری است ، تصرف کردند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала