ناوالنی از سازمان ملل خواست تا موضوع "مسمومیت" وی را بررسی کند

© Sputnik / Vladimir Astapkovichناوالنی از سازمان ملل خواست تا موضوع "مسمومیت" وی را بررسی کند
ناوالنی از سازمان ملل خواست تا موضوع مسمومیت وی را بررسی کند - اسپوتنیک ایران
Telegram
هفته‌نامه اشپیگل آلمان اعلام داشت که گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد موافقت کرده‌اند تا تحقیق در مورد پرونده الکسی ناوالنی را به درخواست وی، آغاز کنند.

به گزارش اسپوتنیک، هفته‌نامه آلمانی اشپیگل اعلام داشت که الکسی ناوالنی از طریق ویلیام بوردون، وکیل فرانسوی خود، با ایرنه خان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه آزادی عقیده و بیان و اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه اعدام‌های فراقانونی سازمان ملل ارتباط برقرار کرده است.

سازمان منع سلاح های شیمیایی: در آنالیز نمونه خون ناوالنی مواد شیمیایی سمی یافت شد - اسپوتنیک ایران
سازمان منع سلاح های شیمیایی: در آنالیز نمونه خون ناوالنی مواد شیمیایی سمی یافت شد

به گفته این هفته‌نامه، خان و کالامارد پیش از این به برلین سفر کرده و گفتگوی طولانی با ناوالنی داشته‌اند. کالامارد تأیید کرده است که تحقیقات در این زمینه آغاز شده است. وی قول داد كه "ادعاها را كاملاً مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل كامل قرار دهد"، اما وی اعلام داشت که در حال حاضر نمی‌تواند اعلام کند كه این روند چه میزان به طول خواهد انجامید.

بیستم اوت الکسی ناوالنی از چهره های اپوزیسیون روسیه در راه بازگشت از شهر تومسک به مسکو در هواپیما دچار کسالت شد و به همین دلیل هواپیما ناچار به فرود اضطراری در شهر اومسک شد. پزشکان اومسک دلیل وضعیت وی را اختلال در سیستم متابولیک دانستند که علت اصلی آن هنوز روشن نشده است، اما در بررسی ها و آزمایشات پزشکان اومسک، اثری از سم در خون ناوالنی یافت نشد.

ناوالنی برای معالجه به آلمان منتقل شد. دولت آلمان پیشتر اعلام کرد که بر اساس نتایج حاصله توسط  متخصصان یک آزمایشگاه نظامی در این کشور، الکسی ناوالنی با عنصری از گروه مواد سمی فلج کننده اعصاب موسوم به "نوویچوک" مسموم شده است. این در حالی است که وزارت خارجه روسیه گزارش های آلمانی ها  درباره ناوالنی را بی اساس دانسته است. کلینیک پزشکی شاریته در برلین روز دوشنبه اعلام کرد، که وضعیت سلامتی الکسی ناوالنی بهبود یافته و وی از حالت کما بیرون آمده است. ۲۳ سپتامبر اطلاع دادند که ناوالنی از بیمارستان مرخص شده است، وضعیت او رضایت بخش است و پزشکان امیدوار بهبودی کامل او هستند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала